Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
2021-03-17

Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku rozstrzygnęła, adresowany do uczniów szkół średnich, konkurs na projekt innowacyjnego krzesła. Do finału zakwalifikowało się 12 opracowań. Zwyciężył projekt przygotowany przez ucznia koszalińskiego Zespołu Szkół nr 10.

W grudniu 2020 r. Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, w której kształcą się fachowcy dla przemysłu drzewnego, ogłosiła konkurs dla uczniów szkół średnich na najlepszy cyfrowy projekt krzesła z oparciem.

Jak podkreśla dr inż. Jarosław Chodór chodziło o to, by młodzież wykorzystała umiejętności związane ze wspomaganiem komputerowym w projektowaniu.

Zależało nam na tym, by uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię, żeby mogli pochwalić się kreatywnością – wyjaśnia dr inż. Jarosław Chodór. – Chcieliśmy, żeby powstało oryginalne krzesło, którego wygląd będzie odbiegać od powszechnie występujących.

Idea była prosta: im bardziej niestandardowe wykonanie, tym lepiej. Projekt musiał jednak spełnić kilka wymogów: m.in. wymiary graniczne siedziska wynoszące 38x38 cm, zdolność przenoszenia obciążenia co najmniej 90 kilogramów, nie więcej niż 3 punkty podparcia o podłogę, materiał do projektowanej konstrukcji to drewno bądź wyroby drewnopochodne. Ponadto, mile widziana była lekkość „optyczna” konstrukcji i jej stabilność. I chyba najważniejsze: projekt powinien zostać wykonany w jednym z programów do komputerowego wspomagania projektowania.

To było wyzwanie

Napłynęło sporo zgłoszeń. Do ścisłego finału komisja zakwalifikowała 12 projektów, które spełniały warunki konkursu. Następnie poddano je badaniom wytrzymałościowym w programie wykorzystującym metodę elementu skończonego (MES). Oceniano także walory wizualne projektu.

Ostatecznie, pierwsze miejsce przypadło Erykowi Mitkowskiemu, uczniowi Zespołu Szkół nr 10 w Koszalinie (popularna „samochodówka”). Komisja doceniła oryginalny pomysł, nieszablonowe rozwiązanie oraz, co ważne, pełną dokumentację rysunkową projektu. Praca została przygotowana pod opieką nauczyciela Wojciecha Wolewicza.

Wyróżnienie otrzymał Filip Wasiak, uczeń Zespołu Szkół nr 7 w Koszalinie (popularna „budowlanka”). W przypadku tego projektu cenne okazało się wprowadzenie myśli ergonomicznej do rozwiązania oraz lekkość optyczna projektu. Uczeń pracował pod opieką nauczyciela Sławomira Bugajskiego.

Organizatorzy przyznają, że udział w konkursie mógł być dla uczniów wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że młodzi ludzie dopiero zaczynają pracę przy projektowaniu cyfrowym w edycji bryłowej. Autorzy projektów powinni pogodzić kilka wymogów: zadbać o lekkość optyczną i spełnić techniczne warunki konkursu. Elementy mebla musiały być więc dobrze narysowane, ale też właściwie zaprojektowane. – Konkurs był zatem formą promocji wiedzy technicznej – dodaje dr inż. Jarosław Chodór.

Powstanie mebel

Organizatorzy podkreślają, że zależało im na tym, by konkurs miał wymiar praktyczny – by nagrodzone opracowania zostały przygotowane zgodnie ze sztuką. Zwycięski projekt zostanie więc zrealizowany: powstanie mebel, który wkrótce będzie można zobaczyć w Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. Projekt zostanie też przedstawiony na organizowanej przez uczelnię konferencji studentów i młodych pracowników nauki i zostanie opublikowany w wydawnictwie ukazującym się w ramach tej konferencji.

Przewidziano atrakcyjne nagrody dla zwycięzcy, m.in. intensywne szkolenia z modelowania 3D w programie AutoCad, Autodesk Inventor lub SolidWorks. Zwycięzcy otrzymają też inne upominki, m.in. bluzy reklamowe, powerbanki i pendrive.

 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl