Drużyna studentów z Koła Pasjonatów Elektroniki działającego przy Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej zdobyła wyróżnienie podczas niedawnego 4. Bydgoskiego Hackathonu online 2020.
Imprezę, która jest rodzajem maratonu programowania, zorganizował Bydgoski Klaster Informatyczny. Nasza uczelnia miała silną reprezentację: wystartowały dwa zespoły wystawione przez studenckie koła naukowe z Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz jedna drużyna międzywydziałowa. W sumie w imprezie wzięło udział 13 ekip (1 wycofała się przed finałem).
Zadaniem uczestników było zaproponowanie rozwiązania programistycznego z zakresu komunikacji i atrakcyjnego prowadzenia zajęć w sposób zdalny. Każda drużyna miała 24 godziny na napisanie oprogramowania. Potem w regulaminowym czasie należało opracowany pomysł przedstawić komisji konkursowej.
Wyróżnienie zdobył zespół z Koła Pasjonatów Elektroniki (Bartosz Sokół, Kamil Karmazyn, Oliwier Jabłoński, Sergiej Budarin i Andrzej Krzyżanowski).
- Staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać wyznaczony czas – wyjaśnia lider zespołu, Andrzej Krzyżanowski. – Spaliśmy rotacyjnie, praca nad programem trwała więc bez przerwy.
Studenci zaproponowali rodzaj wirtualnej przestrzeni spotkań. Podzielili ją na trzy sale: typową klasę lekcyjną, salę konferencyjną i salę tematyczną przedstawiającą pierwsze lądowanie na Księżycu.
- Chcieliśmy, by były emocje, by udział w zajęciach był atrakcyjny dla ucznia – podkreśla Andrzej Krzyżanowski. – By nie ograniczał się do włączenia sprzętu i biernej obserwacji zajęć.
Kiedy zespół referował swój projekt, komisja nie zorientowała się, że przewidziany czas już się skończył. To świadczy o atrakcyjności zaproponowanego rozwiązania.
- Jest powód do radości! – cieszy się dr inż. Paweł Poczekajło, opiekun naukowy Koła Pasjonatów Elektroniki. - Koło wykazuje się aktywnością, co jest dostrzegane nie tylko na uczelni, ale także na forum ogólnokrajowym.
Przypomina, że w marcu we Wrocławiu – jeszcze w formie tradycyjnej – odbył się maraton tworzenia gier komputerowych (TK Game Jam). Ekipa studentów zajęła czwarte miejsce. Potem reprezentanci Koła Pasjonatów Elektroniki uczestniczyli w ogólnopolskim wydarzeniu #ZostańWDomuRobGry (siódme miejsce w kategorii studentów).
Zimowy semestr Koło rozpoczęło udziałem w XVII Krajowej Konferencji Studentów i Młodych Pracowników Nauki, którą w formie online w połowie października zorganizował Wydział Elektroniki i Informatyki naszej uczelni oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Trzy referaty przedstawione przez studentów zostały skierowane do publikacji. Okazuje się więc, że przeniesienie imprez do przestrzeni wirtualnej nie ogranicza aktywności studentów, a dzięki bieżącemu wsparciu pracowników i władz Wydziału Elektroniki i Informatyki oraz samej uczelni możliwości są coraz większe. Czekamy więc na kolejne sukcesy.
Przy okazji warto nadmienić, że pod koniec października Koło Pasjonatów Elektroniki złożyło wniosek o dofinansowanie ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” na realizację kolejnego projektu w kwocie ponad 65 tys. zł. Czekamy na wyniki.
Studenci z Koła Pasjonatów Elektroniki podczas 4.Bydgoskiego Hackathonu.