powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Z bankiem o studenckiej przedsiębiorczości

START'UP 2U to tytuł spotkania zorganizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej, które 16 października odbyło się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej.

Spotkanie otworzyli: dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. inż. Jerzy Korczak oraz Tomasz Mielniczuk zarządzający Zespołem Marketingu Regionalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak kreatywnie podejść do biznesu? Skąd wziąć środki i jak założyć własną firmę? Co zrobić, by zbudować własną markę? Na te i inne pytania studenci Politechniki Koszalińskiej znaleźli odpowiedz biorąc udział w warsztatach i konferencji.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać inspirującej prelekcji lidera biznesu, dowiedzieć się, skąd pozyskiwać fundusze na otwarcie własnej działalności. Podczas konferencji eksperci podpowiadali, jak finansować działalność firm. Doświadczeniami i receptą na sukces podzielili się przedsiębiorcy prężnie rozwijający własne biznesy. Zwrócili uwagę na zagrożenia czyhające na młodych przedsiębiorców. Studenci i absolwenci wzięli udział w warsztatach z zakładania własnej działalności gospodarczej i tworzenia modeli biznesowych.

Prowadzący wydarzenie Tomasz Mielniczuk z Banku Gospodarstwa Krajowego, zwrócił uwagę na to, jak istotne – jeszcze w trakcie studiów – jest poszerzanie wiedzy o tematykę związaną z przedsiębiorczością, tak aby w sytuacji pojawienia się najczęstszej przeszkody przy zakładaniu własnego biznesu – deficytu środków na start – skutecznie wykorzystywać wachlarz dostępnych na rynku unijnych instrumentów finansowych skierowanych do startupów.

- Jedną z największych przeszkód, które stoją na drodze do założenia własnej działalności gospodarczej przez studentów, jest brak odpowiednich funduszy – tłumaczył Tomasz Mielniczuk Bank Gospodarstwa Krajowego. - Jeśli młoda osoba nie ma odłożonych wystarczających środków finansowych lub możliwości dofinansowania ze strony rodziny, może skorzystać z dostępnych na rynku dotacji z funduszy Unii Europejskiej, nisko oprocentowanych pożyczek unijnych czy też wsparcia przygotowanego przez urząd pracy skierowanego do przyszłych przedsiębiorców.

Studenci coraz częściej wolą założyć własną firmę niż pracować w korporacjach. W Koszalinie młodzi przedsiębiorcy swoich sił próbują przede wszystkim w branży IT i marketingu. Wielu z nich swój biznes zakłada jeszcze w trakcie nauki.

Co najbardziej przekonuje do własnego biznesu? Przede wszystkim brak szefa, niezależność i często wyższe zarobki.

powrót