START'UP 2U to tytuł spotkania zorganizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej, które 16 października odbyło się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej.
Spotkanie otworzyli: dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. inż. Jerzy Korczak oraz Tomasz Mielniczuk zarządzający Zespołem Marketingu Regionalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak kreatywnie podejść do biznesu? Skąd wziąć środki i jak założyć własną firmę? Co zrobić, by zbudować własną markę? Na te i inne pytania studenci Politechniki Koszalińskiej znaleźli odpowiedz biorąc udział w warsztatach i konferencji.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać inspirującej prelekcji lidera biznesu, dowiedzieć się, skąd pozyskiwać fundusze na otwarcie własnej działalności. Podczas konferencji eksperci podpowiadali, jak finansować działalność firm. Doświadczeniami i receptą na sukces podzielili się przedsiębiorcy prężnie rozwijający własne biznesy. Zwrócili uwagę na zagrożenia czyhające na młodych przedsiębiorców. Studenci i absolwenci wzięli udział w warsztatach z zakładania własnej działalności gospodarczej i tworzenia modeli biznesowych.
Prowadzący wydarzenie Tomasz Mielniczuk z Banku Gospodarstwa Krajowego, zwrócił uwagę na to, jak istotne – jeszcze w trakcie studiów – jest poszerzanie wiedzy o tematykę związaną z przedsiębiorczością, tak aby w sytuacji pojawienia się najczęstszej przeszkody przy zakładaniu własnego biznesu – deficytu środków na start – skutecznie wykorzystywać wachlarz dostępnych na rynku unijnych instrumentów finansowych skierowanych do startupów.
- Jedną z największych przeszkód, które stoją na drodze do założenia własnej działalności gospodarczej przez studentów, jest brak odpowiednich funduszy – tłumaczył Tomasz Mielniczuk Bank Gospodarstwa Krajowego. - Jeśli młoda osoba nie ma odłożonych wystarczających środków finansowych lub możliwości dofinansowania ze strony rodziny, może skorzystać z dostępnych na rynku dotacji z funduszy Unii Europejskiej, nisko oprocentowanych pożyczek unijnych czy też wsparcia przygotowanego przez urząd pracy skierowanego do przyszłych przedsiębiorców.
Studenci coraz częściej wolą założyć własną firmę niż pracować w korporacjach. W Koszalinie młodzi przedsiębiorcy swoich sił próbują przede wszystkim w branży IT i marketingu. Wielu z nich swój biznes zakłada jeszcze w trakcie nauki.
Co najbardziej przekonuje do własnego biznesu? Przede wszystkim brak szefa, niezależność i często wyższe zarobki.