Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

– Ta konferencja jest wydarzeniem na skalę co najmniej ogólnokrajową – wyjaśnia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i prorektor Politechniki Koszalińskiej. – To jedno z niewielu wydarzeń naukowych, które uzyskało patronat honorowy Prezydenta RP. Zbrodnia sprzed ponad osiemdziesięciu lat wciąż jest żywa w pamięci i oddziałuje na bieżącą politykę krajową i międzynarodową. 

To wydarzenie buduje wspólnotowość, staramy się wokół niego tworzyć pamięć zbiorową narodu. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane historią do udziału 
w konferencji. Wiele tematów związanych ze Zbrodnią Katyńską wciąż jest odkrywanych. 

Program konferencji (str. 2-3) zakłada pięć paneli tematycznych: „Zbrodnia Katyńska – niezabliźniona rana”, „Reakcje międzynarodowe na informację o Zbrodni Katyńskiej w 1943 r.”, „Zbrodnia Katyńska w pamięci zbiorowej i polityce historycznej”, „Zbrodnia Katyńska w refleksji artystycznej, filozoficznej i politycznej” oraz „Aspekty historyczne Zbrodni Katyńskiej”. Każdy panel zostanie zwieńczony debatą, pytania będą zadawane zdalnie. 
– Posłużyliśmy się interdyscyplinarnym doborem zagadnień, które łączy Zbrodnia Katyńska w ujęciu historycznym politycznym i współczesnym – podkreśla dr hab. Michał Polak, prof. PK i dziekan Wydziału Humanistycznego. 

– Zaproszenie przyjęli prelegenci zajmujący się różnymi aspektami wpływu tego wydarzenia na historię i politykę. Dzięki nim chcemy, w świetle najnowszych badań i ustaleń, pokazać, jak Zbrodnia Katyńska postrzegana jest dzisiaj. Uważam, że to może być największy atut konferencji. 

Poza naukowcami z Politechniki Koszalińskiej, wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele różnych środowisk 
i instytucji, w tym: Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Polonia Institute 
w Los Angeles oraz uniwersytetów z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy i Torunia. Bogato zapowiada się program imprez towarzyszących (str. 4). 

Konferencja odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta RP i patronatem Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerami są: Archiwum Państwowe w Koszalinie, Archiwum Akt Nowych, PZF, Koło PZF przy PK (Wydział Humanistyczny). 

Wydarzenie wpisze się w realizowany przez uczelnię od 2020 roku projekt „Politechnika Koszalińska – z historią”. Pokłosiem będzie książka zawierająca treści referatów. 

Link do Zoom: https://zoom.us/j/92900032417?pwd=OHpacG1EcDRjSUw0clpRVzIrazU0QT09 – hasło: Koszalin1

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl