Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Od kilku lat Politechnika Koszalińska (PK) uczestniczy w – organizowanych przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Perun wspólnie z partnerami – Koszalińskich Spotkaniach z Historią, czyli różnych przedsięwzięciach upamiętniających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. W sprawie współorganizacji imprez, w ramach projektu „Politechnika Koszalińska – z historią” uczelnia podpisała w 2020 roku porozumienie z Perunem.

Wstęp do organizacji wydarzenia dedykowanego Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu (COP) był nietypowy. Przedstawiciele Peruna zwrócili się do dr hab. inż. Tomasz Królikowskiego, prorektora ds. studenckich i koordynatora Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego, o wydruk celownika do armaty przeciwpancernej wz. 36. kaliber 37. Armata znajduje się w zasobach Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (MOP) w Koszalinie. Do pełnej rekonstrukcji brakowało celownika (na zdjęciu poniżej).

Celownik oryginalny, lecz wypożyczony, został zeskanowany, następnie wydrukowany, uzupełniony o detale, pomalowany, a nawet postarzony. – Przechodząc od szczegółu do ogółu uznaliśmy, że skoro armata była symbolem możliwości produkcyjnych COP, spróbujemy wspólnie przygotować konferencję poświęconą Okręgowi – wyjaśnia Zbigniew Izraelski, prezes Peruna. Wojciech Sokołowski, członek stowarzyszenia, a na co dzień pracownik PK dodaje: – Zwłaszcza, że w przyszłym roku będziemy świętować osiemdziesięciopięciolecie COP. Teraz chcieliśmy wspólnie zrobić przymiarkę do przyszłorocznej, mamy nadzieję, że już stacjonarnej, konferencji o COP.

Do udziału w tegorocznej edycji udało się zaprosić również trzy muzea i dwa oddziały Archiwum Państwowego. W pierwszej części konferencji wystąpiło siedmiu prelegentów w materiałach filmowych nagranych przez Studio HD Platon PK (wszystkie dostępne są na profilu YT Platona). Oto niektóre z poruszonych tematów: COP jako główne osiągnięcie gospodarcze II RP, produkty COP w zasobach MOP oraz w modelarstwie lotniczym i lądowym, druk 3D repliki celownika i broni oraz druk 3D w procesach rekonstrukcji sprzętu historycznego. Tej części towarzyszył konkurs historycznych.

– Poprzez FB udało się nam dotrzeć do znacznie większej grupy odbiorców – podsumowała część pierwszą, otwierając część drugą, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor uczelni, która aktywnie włączyła się w przygotowania i przebieg wydarzenia. – Cieszę się, że nasze wspaniałe partnerstwo pozwala nam realizować nasz projekt „Politechnika Koszalińska – z historią”.

W drugiej części wystąpiło pięciu prelegentów, którzy przedstawili m.in.: postać Eugeniusza Kwiatkowskiego (jednego z twórców COP), jako męża stanu, muzealia COP w Muzeum w Stalowej Woli, produkcję rowerów (w tym wojskowych) w Fabryce Broni Łucznik, produkty COP w MOP i produkcję 40 mm armaty przeciwlotniczej w II RP.

 

 

 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl