Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej z początkiem nowego roku akademickiego zainaugurował nowy cykl debat „Wyzwania współczesnego świata”. Pierwsze spotkanie odbyło się 20 stycznia br., z uwagi na obostrzenia sanitarne online – z transmisją live na profilu uczelnianym FB.
Fot. Politechnika Koszalińska
Naukowcy z różnych środowisk i zaproszeni goście rozmawiali o tym, jaki wpływ na świat i na Polskę może mieć zmiana głównego lokatora w Białym Domu.
Nie była to pierwsza politechniczna debata amerykańska. Kilka lat temu, w gościnnych progach Polskiego Radia Koszalin, humaniści zorganizowali „Noc amerykańską”, również związaną z wydarzeniami politycznymi. Wtedy dyskusja częściowo transmitowana była przez rozgłośnię.
Budowa atrakcyjności uczelni
Teraz dr Piotr Szarszewski, medioznawca, prodziekan ds. studenckich Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej (funkcję tę pełni od początku tego roku akademickiego) i pomysłodawca nowego cyklu debat, wyjaśnia: – Chcemy pokazywać naszych specjalistów i tym samym budować atrakcyjność uczelni.
Prodziekan wskazuje przy tym, że debaty to atrakcyjna i angażująca forma poruszania istotnych społecznie zagadnień. W sprawnie i merytorycznie prowadzonym przez Arkadiusza Wilmana, dziennikarza Polskiego Radia Koszalin, spotkaniu pod hasłem „Ameryka, świat i Polska po Trumpie” udział wzięli: politolog prof. dr hab. Jacek Knopek, politolożka i socjolożka dr Dominika Liszkowska, politolog i medioznawca dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK., prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej i Andrzej Mielcarek, wieloletni redaktor naczelny dzienników regionalnych, publicysta, wydawca koszalińskiego magazynu „Prestiż”.
Relacje i perspektywy
Debata była prowadzona niemal równolegle z odbywającą się w Waszyngtonie i transmitowaną w polskich mediach ceremonią objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena. Widzowie mogli więc równocześnie śledzić to, co mówili dyskutanci i oglądać wydarzenia przy Kapitolu.
Podczas trwającej półtorej godziny rozmowy, obserwowanej w medium społecznościowym przez ponad 70-80 osób, jej uczestnicy dyskutowali m.in. o bilansie prezydentury Donalda Trumpa, kontrowersjach związanych z pozbawieniem dostępu byłego już prezydenta do bezpośredniej komunikacji oraz o perspektywach i nadziejach związanych z objęciem urzędu przez przedstawiciela Partii Demokratycznej. Nie zabrakło również prób oceny zmiany na szczytach amerykańskiej władzy na politykę zagraniczną Polski i przyszłe relacje pomiędzy obydwoma krajami.
Ważny głos naukowców
– Istotne jest dla nas, aby w publicznej debacie podkreślać głos naukowców, przedstawiających punkt widzenia pozbawiony bagażu własnego interesu politycznego – podkreśla dr Piotr Szarszewski. – Dzięki temu możliwe jest bardziej wartościowe dla odbiorcy przedstawianie – często bardzo skomplikowanych – zjawisk i prawidłowości – dodaje.
Wydział Humanistyczny już teraz planuje kolejne debaty, licząc na to, że niedługo będą możliwe spotkania twarzą w twarz. Jedną z propozycji na marcową dyskusję jest kwestia edukacji w czasie pandemii – to element szerszego projektu wspierania wymiany doświadczeń i zawodowego rozwoju nauczycieli akademickich.
Bazą dla tych działań ma być wykładana na Politechnice Koszalińskiej Pedagogika, która jest jednym z najpopularniejszych kierunków w ofercie uczelni. Naukowcy chcą wykorzystać potencjał szkoły wyższej do podnoszenia swoich kwalifikacji. Kolejne debaty z cyklu „Wyzwania współczesnego świata” mają być organizowane co dwa miesiące, a do udziału w nich będą zaproszeni, obok naukowców, przedstawiciele innych środowisk. Zapis spotkania poświęconego amerykańskiej polityce jest dostępny na profilu FB Politechniki Koszalińskiej.