Drużyna „Wybrzeże Klatki Schodowej” z Politechniki Śląskiej okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce w obu kategoriach organizowanego przez naszą uczelnię konkursu na najlepszą konstrukcję wieży Power Tower 2020. Reprezentantom Politechniki Koszalińskiej – drużynie „Kobry” - przypadła trzecia lokata również w obu kategoriach.
Czwarta edycja widowiskowego konkursu na najlepszą konstrukcję wieży „Power Tower 2020. Tradycja i Nowoczesność” odbyła się w warunkach wynikających z obostrzeń sanitarnych. Konkurs organizuje Inżynierskie Koło Studenckie IKS, które działa przy Katedrze Konstrukcji Metalowych na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej. Finał odbył się w piątek (11 grudnia br.). Do rywalizacji przystąpiły ekipy reprezentujące środowisko akademickie (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Politechnikę Śląską, Politechnikę Krakowską gospodarzy – Politechnikę Koszalińską) oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych (Państwowe Szkoły Budownictwa z Gdańska).
- Młodzi ludzie są najlepszymi ambasadorami działań uczelni. Ten konkurs więc to najlepsza droga dotarcia do młodych i szukania z nimi więzi – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Robert Sidełko, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. - To także świetna promocja wiedzy technicznej. Młodzi, budując modele wież, które są poddawane próbom wytrzymałościowym, sami mogą ocenić efekty swojej pracy, analizować popełnione błędy, szukać lepszych rozwiązań. To kwintesencja nauki, w której ważne jest stawianie pytań i szukanie na nie odpowiedzi.
Zadaniem każdego zespołu było zbudowanie wytrzymałej konstrukcji w formie wieży kratowej o wymaganej wysokości. Konkurs podzielono na dwie kategorie: wieże nowoczesne (wydrukowane przy użyciu drukarki 3D) oraz tradycyjne, ręcznie wykonane z drewna.
Drużyny startujące w pierwszej kategorii (w sumie 7 ekip) wcześniej przysłały projekty swoich modeli. Następnie wydrukowano je w pracowni Politechniki Koszalińskiej.
Uczestnicy drugiej kategorii (wieże nowoczesne), w poprzednich edycjach konkursu, na miejscu (w naszej uczelni) i to pod okiem komisji, w wyznaczonym czasie budowali konkursowe konstrukcje. W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych było inaczej. Nie mogliśmy konkursowiczów gościć w murach Politechniki Koszalińskiej. Organizatorzy wcześniej wysłali więc im materiały (m.in. balsę i klej). W oparciu o te materiały i przy użyciu podstawowych narzędzi rywalizujące drużyny w swoich szkołach lub w innym wybranym miejscu budowały konkursowe modele. W kategorii tradycyjnej rywalizowało ostatecznie 10 ekip.
Gotowe wieże wraz z kompletem zdjęć dokumentujących przebieg pracy dotarły do naszej uczelni drogą pocztową. W piątek (11 grudnia) komisja, w której składzie znaleźli się wykładowcy z Katedry Konstrukcji Metalowych Politechniki Koszalińskiej sprawdziła, czy gabaryty modeli są zgodne z warunkami regulaminu. Następnie modele zważono, a potem w Laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WILŚiG, poddano efektownym próbom wytrzymałościowym. Wszystko było transmitowane na platformie Ms Teams.
Członkowie drużyn mogli więc na bieżąco śledzić jak w warunkach laboratoryjnych zachowują się ich konstrukcje oraz modele przygotowane przez konkurencję. Dr inż. Przemysław Krystosik, który przeprowadzał próby laboratoryjne, omawiał zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne, mówił o ich zaletach i wadach.
- Mimo trudnych warunków wynikających z obostrzeń sanitarnych drużyny, które wzięły udział w konkursie, wykazały się dużą inwencją – podkreśla dr hab. inż. Joanna Jankowska-Sandberg, prof. PK i opiekun naukowy Inżynierskiego Koła Studenckiego IKS. – Zauważyłam, że modele są wykonane w sposób bardziej precyzyjny niż np. w ubiegłym roku. Choć oczywiście nie brakowało błędów. Ale to daje młodym ludziom szansę na naukę.
Ostatecznie drużyna „Wybrzeże Klatki Schodowej” z Politechniki Śląskiej zajęła pierwsze miejsce zarówno w kategorii wież tradycyjnych jak i nowoczesnych. Druga lokata również przypadła reprezentantom śląskiej uczelni: zespołowi „Project Beam” (kategoria tradycyjna) i "The Estimators" (kategoriach nowoczesna). III miejsce w obu kategoriach zajęła drużyna „Kobry” z Politechniki Koszalińskiej.
Komisja wyróżniła też najlepsze drużyny uczniowskie. W kategorii tradycyjnej wyróżnienie otrzymała ekipa „PSB Tradycyjni” z Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, a w nowoczesnej – ekipa „Budowlaniec” z tej samej gdańskiej placówki.
Informacje o konkursie także na stronie Inżynierskiego Koła Studenckiego IKS: https://www.facebook.com/IKSpk/
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska