Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Projekt ma stanowić swoistego rodzaju „poligon doświadczalny” przy stosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych planowanych do wprowadzenia w procesie produkcji, usług czy organizacji.

Za sprawą stworzenia nowej i wykorzystania istniejącej już infrastruktury laboratoryjnej możliwe będzie skrócenie czasu udostępnienia na rynku nowoczesnego urządzenia czy technologii produkcji. Przedsiębiorcy będą uczestniczyć w realizacji prac badawczych, będąc jednocześnie dostawcami i użytkownikami wykorzystywanej infrastruktury. 

BCKiI ma w założeniu połączyć potencjał działalności naukowej, świadczenia usług badawczych na rzecz przedsiębiorstw oraz transferu technologii i wiedzy. 
Stworzone w ramach projektu laboratoria i demonstratoria zaoferują preferencyjne warunki współpracy z przedsiębiorcami na wszystkich etapach procesu innowacji. 

Działalność Bałtyckiego Centrum Kompetencji i Innowacji koncentrować się będzie na: cloud computingu, uczeniu maszynowym i internecie rzeczy, w tym technologiach bezprzewodowych i sensoryce oraz wytwarzaniu przyrostowym, druku 3D, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, technologiach związanych z odnawialnymi źródłami energii. 

W ramach Centrum planowane jest tworzenie laboratoriów dziedzinowych zajmujących się zagadnieniami naukowo-technicznymi w różnych obszarach kluczowych technologii wspierających Przemysł 4.0 i w zgodzie z potrzebami użytkujących infrastrukturę przedsiębiorców.

Realizujący projekt liczą na to, że w efekcie jego realizacji gospodarka w regionie Pomorza Środkowego stanie się bardziej innowacyjna i efektywniej wykorzystująca zasoby kapitału rzeczowego i ludzkiego, co przełoży się na jej konkurencyjność i atrakcyjność. 

Szacowane koszty utworzenia BCKiI to 36 milionów złotych. Realizacja projektu ma rozpocząć się w 2021 roku poprzez powołanie Regionalnej Rady Kompetencji Przemysłu Przyszłości, utworzenie regionalnego ekosystemu przemysłu przyszłości oraz opracowanie niezbędnej dokumentacji, zasad i procedur. 

Na lata 2022-2024 zaplanowano budowę, rozbudowę i doposażenie laboratoriów i demonstratoriów. W tym samym czasie odbywać się mają wydarzenia z udziałem przedsiębiorców nakierowane na budowanie świadomości i promowanie korzyści wynikających z cyfryzacji przemysłu oraz korzystania z nowoczesnych technologii. 

Szkolona będzie także kadra pracownicza w celu wzmocnienia jej kompetencji w kontekście technologii przyszłości. Inne zaplanowane działania to: analiza dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw, inicjowanie projektów w zakresie nowatorskich rozwiązań cyfrowych, utworzenie platformy wymiany doświadczeń. 

Przewidywany termin zakończenia procesu uruchamiania Bałtyckiego Centrum Kompetencji i Innowacji to grudzień 2024 roku. 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl