Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Z przyjemnością informujemy, że trzyosobowy zespół studentów Budownictwa Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej wygrał Konkurs Obiektów Mostowych „Bridge Origami”. Konkurs odbywał się w ramach rywalizacji pn. „wyKOMBinuj mOst 2020”, w której wyróżnienia zdobyły dwie inne drużyny z naszej uczelni.

Organizatorem konkursu „wyKOMBinuj mOst” jest Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. W konkursie mogły wziąć udział trzyosobowe drużyny studentów lub uczniów szkół średnich. Zadaniem uczestników było wykonanie metrowego przęsła mostowego, przy czym jako materiału do budowy mostu można było użyć jedynie papieru i kleju (materiały zapewnili organizatorzy).

W poprzednich latach zespoły biorące udział w konkursie budowały konstrukcje mostowe w tym samym czasie na terenie Politechniki Gdańskiej. W tym roku organizatorzy zdecydowali, że z powodu zagrożenia epidemicznego konkurs odbędzie się w formie zdalnej.

Politechnikę Koszalińską reprezentowały trzy zespoły. Do rywalizacji przystąpiły też drużyny z uczelni technicznych z Białegostoku, Warszawy, Łodzi i gospodarze – studenci Politechniki Gdańskiej. W jednym terminie - 5 października br. – studenci przystąpili do klejenia modeli (czas był limitowany - 7 godzin). Zgodnie z regulaminem wszyscy utrzymywali stałe połączenie z komisją konkursową, tak, by mogła na bieżąco obserwować postępy prac. Zabronione było używanie elektronarzędzi oraz materiałów przyspieszających wysychanie kleju.

- Na samym początku, jeszcze przed konkursem, w warunkach domowych przygotowaliśmy konstrukcję próbną – wyjaśnia Aleksandra Bajaczyk, studentka III roku Budownictwa Politechniki Koszalińskiej, kapitan drużyny „Prosto z mostu” (pracowała wraz z Zuzanną Matuszak i Michałem Góralskim). – Dzięki temu poznaliśmy słabe punkty naszych konstrukcji. Mogliśmy wprowadzić korekty, wzmocnić słabe elementy, usunąć to, co było zbyteczne. Zaplanowaliśmy też podział pracy: ja zajęłam się klejeniem, koledzy – wycinaniem elementów.

O swoich projektach studenci rozmawiali też na spotkaniu Inżynierskiego Koła Studenckiego IKS działającego przy Katedrze Konstrukcji Metalowych (Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji). – To było bardzo korzystne, bo można było skorzystać z wiedzy kolegów ze starszych roczników – dodaje studentka.

Gotowe modele zostały przewiezione do gdańskiej uczelni, gdzie 17 listopada po zważeniu i zmierzeniu zostały poddane próbom wytrzymałościowym (próby były również transmitowane online). Im korzystniejszy stosunek nośności przygotowanego modelu do jego masy, tym wyższa lokata w konkursie.

Rywalizację wygrała drużyna „Będzie pan zadowolony 2” reprezentująca Politechnikę Białostocką. Warto podkreślić, że dwie drużyny z Politechniki Koszalińskiej zdobyły wyróżnienia: drużyna Mimoczwartki (trzeci rok Budownictwa) została wyróżniona za najlepsze oszacowanie masy, a Tensory (trzeci rok Budownictwa) – za najlepsze oszacowanie nośności.

Dominika Urbańska z drużyny Tensory nie jest w pełni usatysfakcjonowana efektem pracy (przygotowała model wraz z Błażejem Surdykiem i Bartoszem Trelą). - Cieszy wyróżnienie, ale nasz most mogł wypaść lepiej. W przyszłym roku bardziej się postaramy - deklaruje.

Aleksandra Zmuda Trzebiatowska z drużyny Mimoczwartki (pracowała wraz z Mikołajem Wojdanem i Michałem Pałczyńskim), przyznaje, że nie mieli zbyt dużo czasu na zaprojektowanie mostu. Skoncentrowali się raczej na samej konstrukcji. - Pierwszy raz braliśmy udział w tej rywalizacji. Chcieliśmy się sprawdzić, zobaczyć jak prezentują się inne drużyny. 

Organizatorzy przygotowali też dodatkową rywalizację pn. Konkurs Obiektów Mostowych „Bridge Origami”. Tu o zwycięstwie decydowali internauci. 17 listopada w portalu społecznościowym zostały opublikowane zdjęcia przygotowanych modeli mostów. Każda z drużyn zbierała punkty za reakcje pod zdjęciem. Głosować można było do 20 listopada włącznie. – W pierwszym dniu prowadzenie objęła inna drużyna. Motywowałam kolegów, żeby się nie poddawać. Poprosiłam znajomych i rodzinę o oddawanie głosów – opowiada Aleksandra Bajaczyk. - Na trzy godziny przed zakończeniem głosowania objęliśmy prowadzenie. Czujność naszych konkurentów chyba została uśpiona.

Ostatecznie drużyna „Prosto z mostu” wygrała rywalizację internetową. Gratulujemy!

Drużyna Prosto z mostu przy pracy nad modelem, który został zgłoszony do gdańskiego konkursu.

Ten model zdobył największą popularność wśród internautów (praca drużyny Prosto z mostu).

Efekt pracy drużyny Tensory (wyróżnienie za oszacowanie nośności).

Aleksandra Zmuda Trzebiatowska i Mikołaj Wojdan z drużyny Mimoczwartki prezentują swoją pracę (wyróżnienie za oszacowanie masy).

Model mostu gotowy - jest satysfakcja z wykonanej pracy (drużyna Prosto z mostu).

 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl