Brytyjski kwartalnik branżowy oraz amerykańska firma, która jest liderem we wdrażaniu technologii 3D, piszą na swoich stronach internetowych o działającym na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej Centrum Szybkiego Prototypowania.
O powstaniu i rozwoju Centrum Szybkiego Prototypowania można przeczytać na stronie internetowej wydawanego w Wielkiej Brytanii kwartalnika Metal Additive Manufacturing, który zajmuje się tematyką technologii druku AM/3D w metalu. Informację umieściła też amerykańska firma ExOne specjalizująca się we wdrażaniu technologii druku 3D oraz jedna z polskich firm oferujących ten sprzęt.
„Politechnika Koszalińska to druga uczelnia wyższa w Polsce, która posiada drukarkę 3D ExOne Innovent+. Placówka jest jednym z ośrodków kształcąco-badawczych, która zdecydowała się na wykorzystywanie i wdrażanie w swoich projektach technologii Binder Jetting. W czerwcu 2020 roku Wydział Mechaniczny koszalińskiej uczelni wzbogacił się o urządzenie pracujące w technologii druku 3D z metalu” – czytamy w poście umieszczonym na stronie polskiego przedstawiciela.
W artykule podkreślono, że urządzenie umożliwi studentom zgłębianie wytwarzania przyrostowego pomoże też w odkrywaniu potencjału technologii addytywnych. Jak mówi cytowany przez portale prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej prof. Błażej Bałasz, nowe urządzenie pozwoli znacznie rozwinąć zakres realizowanych badań.
„Centrum badawcze Politechniki Koszalińskiej posiada najnowocześniejsze urządzenia do wytwarzania przyrostowego, w tym skaner 3D oraz dwie maszyny do druku 3D z metalu. Dzięki skanerowi 3D digitalizacja obiektów odbywa się szybko i precyzyjnie, tworząc cyfrowy projekt nawet w kilkadziesiąt minut. Następnie elementy mogą być wydrukowane na urządzeniu wykorzystującym metodę spiekania laserowego lub na drukarce 3D Innovent+” – czytamy.
Informacje o Centrum Szybkiego Prototypowania znajdziesz tutaj:
https://www.metal-am.com/koszalin-university-adds-exones-innovent-metal-binder-jetting-machine/
https://www.exone.com/en-US/News/Koszalin-University-of-Technology-Relies-on-a-Meta
https://centrumdruku3d.pl/politechnika-koszalinska-inwestuje-w-drukarke-exone-innovent/
Jak już informowaliśmy, Centrum Szybkiego Prototypowania powstało na Wydziale Mechanicznym dzięki wsparciu z funduszy unijnych oraz dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki realizacji projektu powstał nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy, umożliwiający prowadzenie badań z zakresu technik przyrostowych, modelowania i symulacji mechanizmów i procesów odkształceń, kompleksowych badań wytrzymałościowych oraz inżynierii odwrotnej z wykorzystaniem laserowego skanera 3D. Centrum Szybkiego Prototypowania ma unikalną – w skali regionu – aparaturę pomiarową i technologiczną.
Więcej w naszej publikacji dotyczącej Centrum Szybkiego Prototypowania: