Budynek wypełni przestrzeń, która znajduje się pomiędzy ostatnimi laboratoriami kampusu, a Halą Widowiskowo-Sportową przy ulicy Śniadeckich. W ten sposób powstanie kompletny i funkcjonalny ciąg obiektów od ulicy Jana Pawła II do ulicy Chrząszczyńskiego. Werdykt zapadł jednogłośnie.
Nowy etap realizacji projektu
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 listopada br. i – podobnie, jak zorganizowana po nim konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz uczelni i przewodniczącego sądu konkursowego – było transmitowane online na uczelnianym profilu FB przez Studio HD Platon Politechniki Koszalińskiej. – Dla nas to szczególny moment – przyznała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem prac, które napłynęły. Planując nową siedzibę biblioteki doszliśmy do wniosku, że powinno to być miejsce o szerszej formule, dedykowane nie tylko studentom i pracownikom, lecz także mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom. – Konkurs miał wymiar międzynarodowy, a sąd – niełatwe zadanie – dodała prof. Danuta Zawadzka. – Gratuluję autorom pracy zwycięskiej oraz prac wyróżnionych. Cieszę się, że wchodzimy w nowy etap realizacji tego projektu.
Na konkurs napłynęły 44 prace. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Miejsce drugie zajął projekt biura Heinie, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, a trzecie – INTERURBAN Gdynia i THEZA Architekci Wrocław. Laureatami równorzędnych wyróżnień zostali: D+P ARCHITEKTURA Paweł Skóra Katowice oraz ZEEV BARAN ARCHITECT Jerozolima/Izrael; Andrzej M. Chołdzyński z Warszawy; Autorskie Studio Architektury ASA Architekci z Rzeszowa.
Ikoniczna forma pracy zwycięskiej
Praca zwycięska została opatrzona następującym uzasadnieniem sądu konkursowego: „Nagrodę przyznano za stworzenie czytelnej, klarownej i wyrazistej formuły obejmującej w możliwie najpełniejszy sposób problematykę zadania. (...) projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań w obrębie każdego z modułów tworzących strukturę budynku. Całość niesie ze sobą ładunek emocjonalny właściwy ikonicznej formie”.
– Uchylę państwu rąbka tajemnicy, jak przebiegały obrady – zwrócił się do dziennikarzy mgr inż. arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski ze Stowarzyszenia Architektów RP, przewodniczący sądu konkursowego. – Każda praca była przedmiotem naszego zastanowienia. Dążyliśmy do całkowitego konsensusu. Głosowanie było jedynie zatwierdzeniem tego, co wypracowaliśmy poprzez rozmowy. Dochodzenie do odkrycia pracy najlepszej było procesem. – Projekt zwycięski nie od razu został tak wysoko oceniony – kontynuował przewodniczący sądu. – Dzisiaj budzi w nas najbardziej pozytywne uczucia, jakie tylko architekt może żywić wobec pracy kolegi, innego architekta. Konkurs wygrała firma doświadczona, która doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.
Projekt w Krajowym Planie Odbudowy
Wstępny koszt budowy Cognitarium to 53 miliony złotych. Dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej: – Od dawna prowadzimy różnego rodzaju działania, aby pozyskać środki na realizację tego zadania. W pierwszej fazie udało się namówić Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego do wsparcia samego konkursu, co pozwoliło nam również podnieść ten projekt do rangi
regionalnej. W dalszej kolejności pojawiła się możliwość wpisania Cognitarium do Krajowego Planu Odbudowy dla projektów o znaczeniu większym niż lokalne, które będą służyły odtworzeniu infrastruktury społecznej, gospodarczej po okresie pandemii. – Uczelni i samorządowi Koszalina udało się zgłosić nasz projekt do tego planu – tłumaczy kanclerz Politechniki Koszalińskiej. – Wszystko rozstrzygnie się w przyszły roku, ale wszyscy jesteśmy zdeterminowani do możliwie najszybszej realizacji tego projektu.
Cognitarium zaplanowane jest jako regionalne centrum wiedzy i nauki. Stanie się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych branżowych placówek bibliotecznych. Przede wszystkim jednak będzie przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni.
Rozstrzygnięciu towarzyszyła – w holu kampusu – wystawa prac, które napłynęły na konkurs. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023.
Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na stronie konkursu: http://www.architektsarp.pl/cognitarium/wyniki/