Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Budynek wypełni przestrzeń, która znajduje się pomiędzy ostatnimi laboratoriami kampusu, a Halą Widowiskowo-Sportową przy ulicy Śniadeckich. W ten sposób powstanie kompletny i funkcjonalny ciąg obiektów od ulicy Jana Pawła II do ulicy Chrząszczyńskiego. Werdykt zapadł jednogłośnie.

Nowy etap realizacji projektu
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 listopada br. i – podobnie, jak zorganizowana po nim konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz uczelni i przewodniczącego sądu konkursowego – było transmitowane online na uczelnianym profilu FB przez Studio HD Platon Politechniki Koszalińskiej. – Dla nas to szczególny moment – przyznała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem prac, które napłynęły. Planując nową siedzibę biblioteki doszliśmy do wniosku, że powinno to być miejsce o szerszej formule, dedykowane nie tylko studentom i pracownikom, lecz także mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom. Konkurs miał wymiar międzynarodowy, a sąd – niełatwe zadanie – dodała prof. Danuta Zawadzka. – Gratuluję autorom pracy zwycięskiej oraz prac wyróżnionych. Cieszę się, że wchodzimy w nowy etap realizacji tego projektu.

Na konkurs napłynęły 44 prace. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Miejsce drugie zajął projekt biura Heinie, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, a trzecie – INTERURBAN Gdynia i THEZA Architekci Wrocław. Laureatami równorzędnych wyróżnień zostali: D+P ARCHITEKTURA Paweł Skóra Katowice oraz ZEEV BARAN ARCHITECT Jerozolima/Izrael; Andrzej M. Chołdzyński z Warszawy; Autorskie Studio Architektury ASA Architekci z Rzeszowa.

Ikoniczna forma pracy zwycięskiej
Praca zwycięska została opatrzona następującym uzasadnieniem sądu konkursowego: „Nagrodę przyznano za stworzenie czytelnej, klarownej i wyrazistej formuły obejmującej w możliwie najpełniejszy sposób problematykę zadania. (...) projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań w obrębie każdego z modułów tworzących strukturę budynku. Całość niesie ze sobą ładunek emocjonalny właściwy ikonicznej formie”.
Uchylę państwu rąbka tajemnicy, jak przebiegały obrady – zwrócił się do dziennikarzy mgr inż. arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski ze Stowarzyszenia Architektów RP, przewodniczący sądu konkursowego. – Każda praca była przedmiotem naszego zastanowienia. Dążyliśmy do całkowitego konsensusu. Głosowanie było jedynie zatwierdzeniem tego, co wypracowaliśmy poprzez rozmowy. Dochodzenie do odkrycia pracy najlepszej było procesem. 
Projekt zwycięski nie od razu został tak wysoko oceniony – kontynuował przewodniczący sądu. – Dzisiaj budzi w nas najbardziej pozytywne uczucia, jakie tylko architekt może żywić wobec pracy kolegi, innego architekta. Konkurs wygrała firma doświadczona, która doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.

Projekt w Krajowym Planie Odbudowy
Wstępny koszt budowy Cognitarium to 53 miliony złotych. Dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej: – Od dawna prowadzimy różnego rodzaju działania, aby pozyskać środki na realizację tego zadania. W pierwszej fazie udało się namówić Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego do wsparcia samego konkursu, co pozwoliło nam również podnieść ten projekt do rangi
regionalnej. W dalszej kolejności pojawiła się możliwość wpisania Cognitarium do Krajowego Planu Odbudowy dla projektów o znaczeniu większym niż lokalne, które będą służyły odtworzeniu infrastruktury społecznej, gospodarczej po okresie pandemii. – Uczelni i samorządowi Koszalina udało się zgłosić nasz projekt do tego planu – tłumaczy kanclerz Politechniki Koszalińskiej. – Wszystko rozstrzygnie się w przyszły roku, ale wszyscy jesteśmy zdeterminowani do możliwie najszybszej realizacji tego projektu.


Cognitarium zaplanowane jest jako regionalne centrum wiedzy i nauki. Stanie się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych branżowych placówek bibliotecznych. Przede wszystkim jednak będzie przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni.

Rozstrzygnięciu towarzyszyła – w holu kampusu – wystawa prac, które napłynęły na konkurs. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023.

Nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na stronie konkursu: http://www.architektsarp.pl/cognitarium/wyniki/

 

 

 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl