Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Umowa będzie w roku szkolnym 2020/2021 podstawą do prowadzenia w ZS 7 zajęć (zarówno teoretycznych, jak i praktycznych) przez pracowników Politechniki Koszalińskiej, które związane są z zawodem „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Będą się one odbywać w pracowniach i laboratoriach uczelni, a uczestniczyć w nich będą uczniowie klas III i IV. Nadzór pedagogiczny sprawować będzie Ewa Kroll, dyrektorka ZS 7. To nie pierwsza umowa między ZS nr 7 i Politechniką Koszalińską.

– Naszym celem jest jak najlepsze przygotowanie uczniów koszalińskich szkół do wejścia w dorosłe życie. A jednym z pierwszych kroków w dorosłość jest znalezienie dobrej pracy – uważa Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Dlatego podpisujemy umowy o współpracy szkół z koszalińskimi firmami, a także Politechniką Koszalińską. Dzięki temu uczniowie zdobywają wiedzę i doświadczenie, których nie uzyskaliby podczas normalnej nauki.

– Podpisanie tej umowy to kontynuacja i rozszerzenie dotychczasowej współpracy między uczelnią, a szkołami średnimi w mieście i regionie – wyjaśnia dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – W oparciu o naszych pracowników i nasze laboratoria rozpoczynamy w szkołach realizację zajęć, które są w podstawie programowej. Wszystko to w sposób zintegrowany: nasi wykładowcy realizują zadania w technikach, a rozliczane to jest w ramach pensum pracowniczego. Stronami umowy są Urząd Miejski w Koszalinie jako organ prowadzący szkoły i Politechnika Koszalińska, jako podmiot realizujący zadanie. Daje to nam możliwość systemowej współpracy i wsparcia kształcenia młodzieży w Koszalinie.

– W 2009 roku podpisaliśmy pierwsze porozumienie, dzięki któremu podejmowane były działania w zakresie organizacji wykładów i pokazów laboratoryjnych z fizyki, informatyki i budownictwa – mówi Ewa Kroll, dyrektorka ZS 7. – W następnych latach, w związku z uruchamianiem nowych kierunków kształcenia w ZS 7, były podpisywane kolejne porozumienia z uczelnią. Ponieważ w ZS 7 kształcimy na kierunkach, które mogą być kontynuowane na Politechnice, pomoc merytoryczna ze strony kadry naukowej jest bardzo uzasadniona i wspomaga proces kształcenia uczniów.

W zakresie kształcenia technika geodety ZS nr 7 podpisało porozumienie z Wydziałem Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji PK. Politechnika w ramach współpracy dokonuje sprawdzania urządzeń pomiarowych sprzętu geodezyjnego oraz wypożycza sprzęt na zajęcia i na egzaminy. Uczniowie uczestniczą w niektórych zajęciach tematycznych prowadzonych na Politechnice. W ramach realizowanych projektów unijnych uczniowie klas technikum uczestniczyli w zajęciach o tematyce cyfrowe procesy graficzne – drukowanie w 3 D.

W ramach podpisanego porozumienia o współpracy z byłym Wydziałem Technologii i Edukacji PK (obecnie Wydział Humanistyczny), w ZS 7 powstał Szkolny Ośrodek Mediacji Rówieśniczej. W ośrodku pracują uczniowie, którzy pod fachową opieką specjalistów i studentów pedagogiki uczą się rozwiązywać problemy młodych ludzi.

W związku z utworzeniem kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej od samego początku Politechnika wspierała szkołę w realizacji procesu nauczania tego zawodu. Jako specjalista został zatrudniony prof. Waldemar Kuczyński, pracownik naukowy PK, który prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne z energetyki odnawialnej.

W 2017 roku z inicjatywy prof. Kuczyńskiego podpisane zostało porozumienie z Wydziałem Mechanicznym o rozwinięciu współpracy oraz stworzeniu uczniom systematycznego kontaktu ze światem akademickim, przygotowywanie ich do podjęcia nauki w szkołach wyższych, ułatwienia dokonania wyboru ścieżki akademickiej. Celem porozumienia było objęcie patronatem klas o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczelnia organizowała wykłady tematyczne, ćwiczenia, pokazy prowadzone przez nauczycieli akademickich na terenie kampusu i w siedzibie szkoły oraz w specjalistycznych ośrodkach. 

Wspólne przedsięwzięcia mają na celu poszerzenie wiedzy i kompetencji młodzieży poprzez przygotowywanie się i uczestniczenie w konkursach i olimpiadach. Uczniowie nabywają doświadczenia, ucząc się w nowocześnie wyposażonych pracowniach i korzystają z programów komputerowych. Ugruntowują swoje umiejętności na praktykach zawodowych, stykając się bezpośrednio z produkcją urządzeń z energetyki odnawialnej typu wiatraki, fotowoltaika oraz montując i obsługując te urządzenia już w praktyce.

O bardzo dobrym przygotowaniu zawodowym świadczą wyniki uzyskiwane przez uczniów na egzaminach zawodowych, wynoszące prawie 100 proc. zdawalności. Szkoła i Politechnika Koszalińska prowadzą wzajemną promocję, która przyczynia się do lepszego wizerunku i naboru kandydatów.

 

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl