Naukowiec z Katedry Podstaw Informatyki i Zarządzania Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej pracuje nad metodą, która pomoże decydentom w zarządzaniu personelem. Realizacja projektu uzyskała finansowe wsparcie Narodowego Centrum Nauki. Zadanie polega na opracowaniu metody wspomagającej planowanie kompetencji.
- Decydenci często stają przed dylematem, czy zespół pracowników posiada wystarczające kompetencje do osiągnięcia przyjętego celu – tłumaczy mgr inż. Eryk Szwarc z Katedry Podstaw Informatyki i Zarządzania. Dodaje, że w tym zakresie istnieją narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji. – Rzeczywistość pokazuje jednak, że coraz częściej mamy do czynienia z nieplanowanymi zdarzeniami, które zakłócają osiągnięcie celu: absencja i odejścia pracowników, zmiana wymagań klientów.
Wystąpienie takich zakłóceń sprawia, że możliwości realizacji zadania stają pod znakiem zapytania. - Zauważyłem przy tym, że w literaturze przedmiotu tego typu sytuacje są opisywane tylko teoretycznie. Brakuje rozwiązań, które pozwolą decydentom realizować projekty w założonym czasie mimo występujących zakłóceń – dodaje naukowiec. - Swoimi badaniami próbuję tę lukę zapełnić.
Mgr inż. Eryk Szwarc od stycznia 2020 r. realizuje projekt pn. „Metoda planowania pracowniczych struktur kompetencji odpornych na zakłócenia otoczenia organizacji”, którego celem jest wyposażenie decydentów w narzędzia pozwalające rozwiązywać problemy w przypadku pojawienia się zakłóceń. Realizacja projektu ma trwać dwa lata i została w całości sfinansowana przez Narodowe Centrum Nauki (łączna wartość wynosi 116 tys. zł.).
Na czym polega opracowywane rozwiązanie? Jego podstawą jest przewidywanie potencjalnych zakłóceń, z jakimi możemy się spotkać (np. absencje pracowników). Kolejnym krokiem jest poszukiwanie takiej alokacji pracowników do czynności, która sprawi, że realizacja zadań będzie niewrażliwa na pojawiające się zakłócenia. Wiąże się to z odpowiedzią na pytanie, czy dany zespół pracowników posiada takie kompetencje, które gwarantują realizację zadań mimo potencjalnych zakłóceń.
W przypadku, gdy uznamy, że kompetencje są niewystarczające, należy zastanowić się nad potrzebą wzmocnienia potencjału kadry pracowniczej. Chodzi m.in. o rozważenie, czy zmiany kompetencji pracowników (dokształcenie) zagwarantują realizację zadań w sytuacji, gdy wystąpi określone zakłócenie. Jeśli tak, to których pracowników i w jakim zakresie należy dokształcić. W organizacjach zatrudniających dziesiątki (setki) pracowników, realizujących setki (tysiące) czynności, konieczne jest przeanalizowanie wielu wariantów zmian kompetencji. Powoduje to konieczność czasochłonnych obliczeń - niekiedy trwających kilka godzin, dni, a nawet tygodni.
Opracowany przez autora badań model teoretyczny pomaga w znalezieniu odpowiedzi na te pytania. Odpowiedź będzie możliwa w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Pomocny w tym zakresie okazał się paradygmat modelowania deklaratywnego wykorzystywany w środowiskach programowania z ograniczeniami. Bazując na opracowanym modelu powstała autorska metoda planowania tzw. struktur kompetencji odpornych na zakłócenia.
Skuteczność metody była weryfikowana w praktyce. – Opierałem się na danych z macierzystego Wydziału Elektroniki i Informatyki, w którym jestem planistą zajęć. Posiadamy zespół pracowników, znamy ich kompetencje do realizacji zajęć dydaktycznych, można było wykonać wyliczenia. Na tym etapie metoda się powiodła – tłumaczy mgr inż. Eryk Szwarc. - Nawiązałem też współpracę z przedsiębiorstwem zajmującym się wytwarzaniem oprogramowania. To firma Kaliop Poland ze Słupska, która udostępniła mi dane dotyczące swojej działalności.
Oczekiwane rezultaty projektu będą stanowiły autorski wkład w rozwój nauk o zarządzaniu i jakości, w kilku obszarach:
- teorii odpornego planowania alokacji pracowników do zadań;
- zarządzania kompetencjami;
- planowania rozwoju kadry;
- controllingu personalnego.
Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska
Mgr inż. Eryk Szwarc realizuje projekt pn. "Metoda planowania pracowniczych struktur kompetencji odpornych
na zakłócenia otoczenia organizacji”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium 17.