Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf

Debata, którą zorganizowali policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, seniorzy mogli śledzić dzięki transmisji na profilu Facebook Uniwersytetu III wieku Politechniki Koszalińskiej.

Uczestników przywitali: zastępca komendanta miejskiego policji nadkomisarz Marcin Pilarczyk oraz prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej dr hab. Tomasz Królikowski, prof. PK. – Dziękuję policji za tę cenną inicjatywę. W trudnych czasach pandemii, kiedy nie możemy prowadzić wykładów dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku Politechniki Koszalińskiej, debata daje możliwość dotarcia do seniorów z cennymi informacjami. Podobne spotkanie w przyszłości warto zorganizować z myślą o ludziach młodych, którzy też narażeni są na szereg niebezpieczeństw – podkreślił prof. Tomasz Królikowski.

Przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Joanna Sufried zachęcała seniorów do kontaktu z tą instytucją za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Jak dodała profil pozwala załatwić szereg spraw bez wizyty w placówce ZUS – płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika, ubezpieczeni mogą obliczyć prognozowaną emeryturę, można też uaktualnić dane dotyczące ubezpieczonej osoby. Wyjaśniła także, jak skorzystać z usługi E-wizyty, dzięki której można umówić się na dogodny termin, by bez wychodzenia z domu załatwić sprawę w ZUS (w Koszalinie z tej możliwości można będzie skorzystać od 29 października).

O tym, jak władze miasta wspierają seniorów w trudnych czasach pandemii mówiła z kolei Dorota Gruszeczka z Urzędu Miejskiego w Koszalinie. Wspomniała, że ponad 400 osób w Koszalinie jest objętych opieką świadczoną w domu przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (pomoc w zakupie leków i żywności, usługi opiekuńcze). Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia mogą korzystać z usługi teleopieki (w przypadku pilnej potrzeby specjalna opaska umożliwia seniorowi wezwanie pomocy). W mieście od czterech lat funkcjonuje Karta Seniora, która daje prawo do zniżek w sklepach, aptekach, instytucjach kultury, firmach usługowych. Korzysta z niej 14 tysięcy osób. Funkcjonuje też tzw. koperta życia (w widocznym miejscu w mieszkaniu seniorzy umieszczają w kopercie swoje dane wraz z informacjami o chorobach i przyjmowanych lekach, może to być cenne źródło informacji dla ratowników medycznych).

O to, by nie być obojętnym w przypadku przemocy w stosunku do osób starszych apelował Grzegorz Hamera z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koszalinie. Jak mówił, seniorzy doznają przemocy psychicznej (rzadziej fizycznej) od najbliższych: obrażanie, krytykowanie, ograniczanie kontaktu z otoczeniem, niszczenie pamiątek, utrudnianie realizacji potrzeb religijnych. Takie przypadki powinni zgłaszać – na policji lub w MOPR - zarówno seniorzy, jak i inni świadkowie przemocy.

Prowadząca debatę sierżant sztabowy Beata Gałka uczulała słuchaczy na przypadki oszustw. Przypomniała opisywane przez prasę sposoby, którymi posługują się złodzieje („na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”). Wspomniała też o bardzo niepokojącym przypadku z ostatnich dni. Jedna z mieszkanek Zachodniopomorskiego odebrała telefoniczną informację, ze jej syn bardzo poważnie choruje, a ratunek może przynieść zastrzyk, za który trzeba zapłacić. Kobieta umówiła się z rozmówcą, przekazała pieniądze, po czym skontaktowała się z synem. Okazało się, że mężczyzna jest zdrowy, a przekazana informacja była oszustwem.

Zdjęcie: Justyna Horków/Politechnika Koszalińska

Uczestników środowej debaty przywitał prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Tomasz Królikowski, prof. PK.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl