Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.Akceptuję
Printer Pdf
2020-08-11

W ten sposób pomysłodawca wydarzenia, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, chce uczcić przypadające na ten rok 100-lecie jednej z największych bitew w historii Polski.  

– Mini piknik, przygotowany z zachowaniem rygorów sanitarnych i wystawienie posterunku honorowego pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – to dwa najważniejsze punkty programu obchodów rocznicy – mówi Zbigniew Izraelski ze stowarzyszenia „Perun”. – Z konieczności, w związku z pandemią, musieliśmy przygotować nieco skromniejsze wydanie naszego tradycyjnego spotkania. Musieliśmy zrezygnować między innymi z podpalenia rzeźby „Ptaki” Władysława Hasiora.

Piknik odbędzie się w godz. 10-16. Uczestnicy będą mogli obejrzeć dwie wystawy: „Piłsudski w oczach jemu współczesnych” (zbiór oryginalnych dokumentów, książek, fotografii marszałka z okresu II RP) i „Każdy obywatel żołnierzem, każdy żołnierz obywatelem” (zbiór oryginalnych dokumentów, legitymacji, fotografii, pamiątek związanych z organizacjami społecznymi i paramilitarnymi okresu walk o odzyskanie niepodległości).

Spotkanie będzie także okazją do prezentacji sprzętu i uzbrojenia wojsk polskich walczących o niepodległość oraz do udziału w konkursie historycznym. Jego organizatorem i fundatorem nagród jest Politechnika Koszalińska.

– Zapraszamy osoby zainteresowane udziałem o pełnych godzinach: 10, 11, 13, 14 i 15 na stanowisko konkursowe – tłumaczy Wojciech Sokołowski, reprezentujący zarówno uczelnię, jak i stowarzyszenie „Perun”. – Pytania będą oczywiście dotyczyć Bitwy Warszawskiej. Dla ułatwienia na temat tego wydarzenia Politechnika Koszalińska przygotowała trzy duże plansze zawierające najważniejsze informacje.

Wojciech Sokołowski przygotuje pytania i poprowadzi konkurs. Plansze znajdą się w widocznym miejscu, aby osoby zainteresowane udziałem mogły uzupełnić wiedzę o bitwie. Dla zwycięzców Politechnika Koszalińska przygotowała atrakcyjne nagrody.

Poza uczelnią i stowarzyszeniem współorganizatorami IX Koszalińskich Spotkań z Historią – „Bitwa Warszawska 1920” są: miasto Koszalin, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie
i Stowarzyszenie Koszalińskie Przymierze.

powrót
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 KOSZALIN
+48 94 347-85-00 +48 94 342-59-63
Pomoc Techniczna: webmaster@tu.koszalin.pl