W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu wyższych szkół technicznych. Gościem specjalnym była dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Nasze posiedzenie to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie radzenia sobie z funkcjonowaniem uczelni w czasie zagrożenia epidemią, a także postawienia pytań na temat nurtujących nas wątpliwości – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. Podczas trwającej blisko dwie godziny telekonferencji prorektorzy uczelni technicznych pytali m. in. o proces odmrażania uczelni, zasady kwarantanny dla studentów z Ukrainy i Białorusi czy zasady zaliczania praktyk obowiązkowych.
Wiceminister dr Budzanowska poinformowała, że pomimo przedłużenia zawieszenia zajęć, uczelnie będą mogły prowadzić w normalnym trybie niektóre ich formy, w szczególności laboratoria, których realizacja jest niezbędna. – Planujemy w przyszłym tygodniu ogłosić rozporządzenie stanowiące, że do siedemdziesięciu pięciu procent zajęć może zostać przeprowadzona zdalnie –
zakomunikowała przedstawicielka ministerstwa. – Chcemy, żeby ta trudna sytuacja była okazją do szkolenia się w nowych metodach nauczania, testem całego systemu i przyspieszoną cyfryzacją szkolnictwa wyższego. Musimy być przygotowani na ewentualną drugą falę zachorowań, lecz również obawy studentów i nauczycieli przed zbyt wczesnym powrotem do stacjonarnej nauki – dodała.
Prorektorzy dowiedzieli się również, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma świadomość kosztów związanych ze zdalną nauką i dlatego rozpoczęło starania o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na komputery, oprogramowanie i szkolenia. W oparciu o systemy elektroniczne ma również odbyć się tegoroczna rekrutacja na studia – na razie na drugi stopień, docelowo na wszystkie.
– Przy rekrutacji będzie można skorzystać z profilu studenta, zachęcamy uczelnie, aby wykorzystywały również profil zaufany do potwierdzania tożsamości – poinformowała dr Budzanowska. – Naszym celem jest, aby wszystkie formalności studenci załatwiali za pośrednictwem obydwu tych profili.
Szczególne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła kwestia praktyk. Obecnie, ze względu na ograniczenia, nie da się ich zrealizować nie tylko w szkołach czy szpitalach, lecz również w wielu prywatnych firmach. Niemniej są one niezbędne do uzyskania dyplomów. Prorektorzy chcieli wiedzieć, czy jest możliwe zmniejszenie liczby wymaganych godzin w tym zakresie. – Niestety, nie jest możliwe zejście poniżej pewnej liczby godzin zajęć praktycznych, bowiem nasze dyplomy nie będą wtedy uznawane za granicą i nie będą dawać odpowiednich uprawnień – odpowiedziała dr Anna Budzanowska. – Pracujemy nad nowym modelem praktyk, aby te wszystkie wymogi wypełnić.
Z kolei rektor elekt Politechniki Koszalińskiej prof. Danuta Zawadzka, podniosła kwestię wizyt Państwowej Komisji Akredytacyjnej, związanych z ewaluacją kierunków studiów. Wiceminister Budzanowska przyznała, że nie ma jeszcze w tej sprawie ustaleń, zapewniła natomiast, że ministerstwo niebawem zajmie się tą sprawą. Przedstawicielka resortu podkreśliła, że ministerstwu szczególnie zależy na współpracy ze szkołami wyższymi. Poprosiła o przesyłanie uwag i propozycji, które pozwolą stworzyć adekwatne i potrzebne rozwiązania prawne. Jeszcze tego samego dnia do ministerstwa została przesłana lista spraw wymagających uszczegółowienia lub rozwiązania.
Kolejne spotkanie prorektorów ma odbyć się w połowie czerwca br.