POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) była jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych Drugiej Rzeczypospolitej. W zamyśle jego twórców miał on zdynamizować rozwój młodego państwa polskiego, tworząc podwaliny pod jego szybkie uprzemysłowienie. Chociaż wybuch drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 roku przekreślił te plany, COP dowodzi talentu i dalekosiężnego myślenia politycznego przedwojennej elity. Myślenia, które inspiruje kolejne pokolenia decydentów i pozostaje dla nich niedoścignionym wzorem. Geneza i budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego są także ściśle złączone z losami Eugeniusza Kwiatkowskiego. Obok budowy Gdyni, to właśnie COP należy do największych osiągnięć tego absolwenta Politechniki Lwowskiej, a następnie jednego z najwybitniejszych polityków II RP.
Zbliżająca się kolejna rocznica zainicjowania Centralnego Okręgu Przemysłowego, to doskonała okazja do przyjrzenia się temu projektowi z perspektywy historycznej, technicznej i ekonomicznej. Obok bowiem przedsięwzięcia o politycznym charakterze, COP był przede wszystkim próbą przełamania wielowiekowego zapóźnienia gospodarczego państwa polskiego przy wykorzystaniu dynamicznego rozwoju technologicznego. Tym samym historia COP to historia polskiej myśli politycznej, technicznej, wojskowej i ekonomicznej. W związku z powyższym, Politechnika Koszalińska, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie i koszalińskie Archiwum Państwowe organizują V edycję „Koszalińskich Spotkań z Historią”, tym razem poświęconą Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu.
Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników historii i techniki do nadsyłania zgłoszeń wystąpień, których głównym celem będzie popularyzacja dorobku i dziedzictwa COP. Czekamy na zgłoszenia zarówno ze strony osób, które profesjonalnie badają dzieje Centralnego Okręgu Przemysłowego, jak również tych, dla których zgłębienie przeszłości to sposób na spędzanie wolnego czasu.
Zaproszenie kierujemy więc do naukowców, pracowników kultury, regionalistów – wszystkich miłośników polskiej historii. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń z podaniem imienia i nazwiska oraz tytułem wystąpienia do 22 stycznia 2021 r. na adres e-mail: izraelscy@poczta.onet.pl lub telefonicznie: 606 218 776. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Spotkanie planujemy zorganizować w trybie hybrydowym – chętnych prelegentów zapraszamy do Koszalina. Dopuszczamy jednak możliwość udziału wyłącznie w trybie online. Szczegółowy plan wydarzenia udostępnimy na przełomie stycznia i lutego br. Teksty wygłoszonych referatów zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie.
fot. Henryk Poddębski / domena publiczna