powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
2020-09-08
Rok 2020 niewątpliwie zostanie zapamiętany jako przełomowy dla szkolnictwa wyższego w Polsce. Wybrani na nową kadencję rektorzy publicznych uczelni zwiastują nadchodzącą zmianę w uniwersytetach, akademiach czy politechnikach.

W porównaniu do poprzedniej kadencji rektorów obejmujący teraz władzę są średnio około trzy lata młodsi. To efekt uregulowań prawnych: limitu dwóch kadencji oraz ograniczenia wieku, w którym można objąć funkcję rektora – do 67 lat. 

Ponadto blisko trzykrotnie wzrosła liczba kobiet zarządzających polskimi uczelniami. Przez najbliższe cztery lata najważniejszą funkcję na swojej uczelni pełnić będzie 13 pań – aż 11 z nich w tej roli zadebiutuje. 

W tym gronie znalazła się nowa rektor Politechniki Koszalińskiej. Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 52-letniej historii koszalińskiej uczelni. 

Więcej kobiet w Polsce studiuje, więcej studia kończy i o ile jeszcze względna równowaga panuje wśród uzyskujących stopień doktora, to już profesorów kobiet jest zaledwie jedna trzecia. Zmiany, które przyniósł 2020 rok mogą zatem zachęcić więcej pań do pracy naukowej, jak i kariery w strukturach uczelnianych. 

„To, że są kobiety, które przebiły szklany sufit może wpłynąć na zmianę postrzegania funkcji rektorskiej (bardziej w kategoriach zarządczych, mniej symbolicznych i reprezentacyjnych), co poszerzy rezerwuar modeli uniwersyteckiego lidera. Nowe wzory pełnienia roli liderskiej mogą zachęcać kobiety do jej przyjmowania i przyczynić się do zmiany kultury uniwersyteckiej” – stwierdziła w rozmowie z PulsHR.pl prof. Bogumiła Kaniewska, pierwsza w historii kobieta na stanowisku rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Owa kulturową zmianę mogą przynieść cechy najczęściej kojarzone z rektorami kobietami. Miesięcznik „Perspektywy” wskazuje tu na gromadzenie kapitału społecznego, umiejętność współpracy i wysokie kompetencje komunikacyjne. Jest szansa, że nowy typ liderstwa, skupiony w większym stopniu na zarządzaniu, kreowaniu niż dostojnym piastowaniu funkcji, w dłuższej perspektywie, odmieni nie tylko sposób, w jaki działają uczelnie, lecz również wpłynie na ich ofertę edukacyjną. 

Politechnika Koszalińska, już dzisiaj mająca propozycję nie tylko dla marzących o karierze inżyniera, a i dla przyszłych humanistów, artystów czy ekonomistów, w jeszcze większym stopniu kształcić będzie ludzi o szerokich horyzontach i kompetencjach potrafiących odnaleźć się we współczesnym świecie

powrót