POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Udział kobiet w kierunkach związanych z nowymi technologiami w ostatnich latach wzrósł o trzy punkty – z 14 do 17 proc. Widać wyraźnie, że to, co dotąd, a i teraz, jest domeną mężczyzn, staje się dla kobiet nową przestrzenią rozwoju.
W kontekście oferty edukacyjnej Politechniki Koszalińskiej, nie ma wątpliwości, że uczelnia odpowiada na trendy ogólnopolskie.
Szczególnie popularna wśród kobiet na politechnikach jest inżynieria biomedyczna. Udział pań wśród studentów tego kierunku wynosi 67 proc. Jak wynika z raportu, obecność kobiet wśród studentów kierunków informatycznych wzrosła z 13 do 15 proc. Ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie.
Wśród politechnicznych kierunków nietechnicznych, największą popularnością wśród kobiet cieszą się między innymi studia pedagogiczne i architektura wnętrz. Wszystkie wspomniane kierunki Politechnika Koszalińska ma w swojej ofercie.
Raport zwraca uwagę na większą skuteczność kobiet w studiowaniu. O ile we wszystkich uczelniach technicznych, wśród rozpoczynających naukę w roku akademickim 2018/2019, kobiety stanowiły 42 proc. ogółu studentów, o tyle w gronie absolwentów 2019 roku była ich prawie połowa – 48 proc.
W kraju jest 18 uczelni technicznych. Raport „Kobiety na politechnikach” został opracowany przez Annę Knapińską, z wykorzystaniem systemu rozwijanego w Laboratorium Baz Danych i Analityki Biznesowej Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.