powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf

Chór Canzona Politechniki Koszalińskiej uświetni swoim występem zaplanowany na 28 sierpnia finałowy koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie.

Organizowany przez Filharmonię Koszalińską Międzynarodowy Festiwal Organowy to jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w kraju. Koncerty odbywają się w kilku miejscowościach regionu, w których świątynie są wyposażone w ciekawe, historyczne organy. Miejscem głównych koncertów jest koszalińska katedra. Tu również odbędzie się finałowy koncert festiwalu.

– Od kilku lat tradycją koszalińskiego festiwalu organowego jest to, że występujemy podczas kluczowych koncertów – inauguracyjnego albo finałowego – tłumaczy szef uczelnianego chóru i jego dyrygent prof. Radosław Wilkiewicz. – Cieszymy się, że w ten sposób możemy reprezentować Politechnikę Koszalińską.

Koncert zaplanowany na 28 sierpnia jak zwykle będzie podzielony na dwie części (początek koncertu o godz. 19.15). Pierwszą część wypełni muzyka organowa. W drugiej chór Canzona wraz z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej wykona Mszę Es-dur Stanisława Moniuszki. Potem żeński skład chóru Politechniki Koszalińskiej oraz chór Pomerania Cantat Dziecięcej Akademii Chóralnej w Koszalinie zaśpiewają „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. A na zakończenie publiczność usłyszy „Ave Maria” Władimira Wawiłowa (autorstwo utworu przez pewien czas było przypisywane Cacciniemu).

Nasi chórzyści przygotowują się do koncertu. – Pierwsze próby odbywaliśmy przed końcem czerwca – informuje prof. Radosław Wilkiewicz. – Wkrótce spotkamy się w Sarbinowie na zgrupowaniu. A w ostatnich dniach przed koncertem odbędziemy próby z orkiestrą naszej filharmonii. Wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Sam koncert także zostanie przygotowany zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych (ograniczony skład orkiestry, mniejsza liczba miejsc dla słuchaczy). Od wprowadzenia obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym chór uczelni nie mógł występować publicznie. Jednak nasi śpiewacy koncertowali w przestrzeni wirtualnej.

Daliśmy w ten sposób wyraz temu, że kultura to ważny element życia – podkreśla prof. Wilkiewicz. - Mimo pandemii nie wycofaliśmy się z działalności artystycznej, do końca nie zamknęliśmy się w domach.

Wiosną nasi chórzyści wykonali w internecie utwór gospel „Oh, happy day”. W maju wzięli udział we wspólnym projekcie 14 chórów politechnicznych z całej Polski. Wirtualny Chór Politechnik zaprezentował wówczas utwór Juliusza Łuciuka „ O Ziemio Polska” do słów Jana Pawła II. Połączone chóry upamiętniły w ten sposób 100-lecie urodzin papieża Polaka.

W czerwcu, podczas święta Politechniki Koszalińskiej, chórzyści zaśpiewali hymn „Gaudemaus Igitur”. A potem przygotowali specjalne nagranie na zakończenie roku akademickiego.

powrót