POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Gdynia Design Days – coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania rusza już w najbliższą sobotę (4 lipca). W ramach topicu „Inter-Actions” swoje prace zaprezentują także studenci i wykładowcy Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Gdynia Design Days to jedna z najważniejszych w kraju imprez branży projektowej. Tegoroczna 13. edycja imprezy ma wyłącznie wirtualną wersję i odbywa się pod hasłem „Uwaga”. Festiwal potrwa do 11 lipca.
Projektowanie w imię zrównoważonego rozwoju
Jak w poprzednich latach zaplanowano warsztaty, wykłady, pokazy filmowe i dyskusje dotyczące idei designu, wyzwań i zagrożeń, na które stara się zareagować branża projektowa, a także współpracy branży z biznesem. W tym roku, zgodnie z głównym przesłaniem festiwalu, organizatorzy chcą wzbudzić zainteresowanie tym, jak w czasie głębokich przemian istotna jest uważność w postępowaniu i koncentracja na wartościach. W obliczu globalnych kryzysów w zakresie żywności, wody oraz niedoboru zasobów zachęcają do wspólnego poszukiwania dróg zrównoważonego rozwoju. „Podczas Gdynia Design Days 2020 pokażemy, że dobre projektowanie może stać się skutecznym narzędziem rozwiązania złożonych problemów. Zaprezentujemy ciekawe propozycje, które zachęcą producentów do większej odpowiedzialności za dobro wspólne oraz wyposażymy konsumentów w wiedzę, dzięki której będą świadomie oddziaływać na środowisko” – zapowiadają organizatorzy. Aby uczestniczyć w wykładach, wystarczy zameldować się na platformie GDD. Dodatkowe zapisy obowiązują na warsztaty (liczba miejsc jest ograniczona).
Nasi na GDD
Podczas imprezy będzie można obejrzeć również prace, które w ostatnim czasie powstały na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Nasi wykładowcy i studenci zaprezentują przykłady nieszablonowego projektowania, zaproszą do wymiany doświadczeń na polu projektowania ubioru i zachęcą do innego spojrzenia na otaczające nas pozornie zbędne rekwizyty codzienności.
- Zapraszamy do aktywnego udziału w naszej prezentacji. Na forum internetowym będzie możliwość otwartej rozmowy z autorami i zadawania pytań – zachęca dr Justyna Matysiak, kurator wystawy i oficjalny gość gdyńskiego festiwalu. Zaprezentowane zostaną dwie prace dyplomowe, które powstały pod kierunkiem dr Anny Szklińskiej. Pierwsza, autorstwa Kornelii Trzcionkowskiej (tytuł „Moduł punktem wyjścia dla tworzenia projektu kolekcji ubiorów i dodatków”, to koncepcja bazująca na idei upcycling`u. Druga, której autorem jest Irmina Kopka („Zero waste. Projekt kolekcji ubiorów damskich”) – jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy istnieje metoda konstruowania odzieży i wykorzystywania tkanin z drugiego obiegu, tak aby pozostawić jak najmniejszy ślad poprodukcyjny.
Przedstawiona zostanie także realizacja Mateusza Rybarczyka z Katedry Grafiki Projektowej pt „ EKO-EKO”. To osobista opowieść o twórczym wykorzystaniu elementów dekoracyjnych sklepu odzieżowego, które zamiast śmieciem stały się marką notesów hand-made. Będzie można też poznać działania twórcze dr Anny Szklińskiej pt. „Re-konstrukcja przestrzeni. Formy puste”. Autorka zadaje pytanie, czy obiekty powszechnie uznane za śmieci można uznać jako wizualny zapis naszego istnienia.
Więcej na stronie Wydziału Architektury i Wzornictwa: https://wzornictwo.tu.koszalin.pl/2020/06/30/gdynia-design-days-2020/
i na oficjalnej stronie Gdynia Design Days: http://gdyniadesigndays.eu/pl/
Zwiastun koszalińskiej prezentacji: