powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf

Już ponad 7500 przyłbic ochronnych przygotowało Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Naszą akcję po raz kolejny wsparła koszalińska rozgłośnia Polskiego Radia.

Od 23 marca br. Centrum Druku 3D, przy współpracy z Wydziałem Architektury i Wzornictwa, przygotowuje przyłbice ochronne, które pomagają zachować bezpieczeństwo pracownikom służby zdrowia, służb ratunkowych, szkół i innych instytucji. Sprzęt trafił m.in. do szpitali w Koszalinie, Kołobrzegu i Sławnie, a także do koszalińskiej i kołobrzeskiej policji, straży pożarnej i pracowników hoteli w nadmorskich miejscowościach.

Pomysłodawca akcji dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i dyrektor Centrum Druku 3D przypomina, że w ostatnim czasie przyłbice przekazano także do kilkudziesięciu szkół średnich w regionie oraz do wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych w Polsce, których pracownicy będą zaangażowani w egzaminy maturalne i ósmoklasistów.

Naszą akcję wspiera szereg firm i instytucji. Największy darczyńca – Polskie Radio Koszalin - dostarczył w środę (20 maja br.) kolejną partię materiału do produkcji środków ochrony. W sumie rozgłośnia przekazała nam do tej pory 400 kilogramów filamentu, z którego powstanie kilka tysięcy przyłbic.

Wygospodarowując środki na zakup materiału do produkcji przyłbic, Polskie Radio Koszalin zrezygnowało z części własnych planów promocyjnych. Rozgłośnia ograniczyła akcję outdoorową i zrezygnowała z niektórych eventów. Nie będzie m.in. corocznej akcji letniej „Radio Koszalin na wakacjach”.

- Uznaliśmy, że w tak trudnych czasach nie możemy postąpić inaczej. Szybko porozumieliśmy się z Politechniką Koszalińską co do szczegółów. Współpracę z uczelnią oceniamy jako wzorową – podkreśla Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin. – Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć tę akcję. Wszyscy liczymy na to, że pandemia będzie wygasać, ale jeśli nadal będzie taka potrzeba i uda się nam wygospodarować pieniądze, z pewnością nie odmówimy pomocy.

- Bardzo cenimy sobie tę pomoc, która jest wypełnieniem misji obu naszych instytucji. Myślę, że przekazanego materiału wystarczy nam do jesieni – tłumaczy prof. Tomasz Królikowski.

Politechnika Koszalińska angażuje się także w inne działania związane z przeciwdziałaniem pandemii. Od 19 marca br. Wydział Architektury i Wzornictwa przygotowuje wysokiej jakości bawełniane maseczki ochronne. Specjaliści z Pracowni Ubioru i Tkaniny uszyli już ponad 1000 maseczek, które przekazano m.in. pracownikom szpitali i służb ratunkowych.

W akcję pomocy włączyli się także studenci Pedagogiki Politechniki Koszalińskiej. Dzięki zainicjowanej przez nich zbiórce, pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie otrzymali białe koszulki, a funkcjonariusze policji i straży miejskiej oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej – maseczki ochronne.

Przypomnijmy, że podczas niedawnej wideokonferencji, której wirtualnym organizatorem była Politechnika Koszalińska rozmawiano o tym, w jaki sposób uczelnie techniczne angażują się w walkę z koronawirusem. Działania te odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu „Politechniki pomagają”, którego inicjatorem jest dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor elekt Politechniki Koszalińskiej, a do czasu objęcia obowiązków – prorektor ds. kształcenia.

Inicjatorem i uczestnikiem spotkania był minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. W telekonferencji wzięli udział przedstawiciele 24 uczelni technicznych z całej Polski.

Pracownicy Politechniki Koszalińskiej zajmują się przygotowaniem przyłbic ochronnych.

Materiały ochronne przygotowane przez naszą uczelnię trafiły m.in. do szpitali w regionie.

 

 

powrót