powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
2020-03-24
Program naszych absolwentów pomaga w walce z koronawirusem
Program Dobre Wsparcie (nagrodzony przez Komisję Europejską tytułem RegioStars 2019 za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych) został opracowany z myślą o zdalnym zarządzaniu usługami opiekuńczymi.

– Jednakże w obliczu kryzysu wywołanego pandemią choroby COVID-19, może znaleźć zastosowanie w kierowaniu pracą, na przykład sztabów kryzysowych i instytucji zarządzających pomocą społeczną, pracownikami służb medycznych i wolontariuszami – wyjaśnia Piotr Jaśkiewicz, współtwórca Fundacji Nauka dla Środowiska, wywodzącej się z Politechniki Koszalińskiej.

Cztery poziomy działania

Program Dobre Wsparcie (PDW) powstał w ramach partnerskiego projektu fundacji, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Caritas Koszalin i Szczecin. Uzyskał finansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Twórcy organizacji, obok Piotra Jaśkiewicza – Arkadiusz Borysiewicz, są absolwentami Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Koszalińskiej

Oprogramowanie tworzone było przez 12 miesięcy w oparciu o testy i doświadczenia odbiorców, dzięki czemu jest stabilne, bezpieczne i gotowe do wdrożenia. Obecnie może zostać przekazane nowym odbiorcom (np. samorządom) w ciągu kilku godzin. Na PDW składają się cztery poziomy działania: dobra opieka, dobry opiekun, dobry sąsiad i dobra rodzina.

 

Dobra opieka

Dobra opieka (zarządzana przez system webowy www) – pozwala skutecznie – z redukcją ryzyka związanego z osobistymi kontaktami – i systemowo zarządzać: osobami potrzebującymi wsparcia, udzielającymi pomocy, objętymi kwarantanną domową.

– Sztaby lub ośrodki zarządzające usługami dostaną narzędzie do zdalnej koordynacji zadań: pracowników terenowych, na przykład ochrony zdrowia, służb mundurowych; wolontariuszy, na przykład ochotników; do zarządzania bazą osób potrzebujących, a przebywających w domach; kontrolowania zakresu udzielanego im wsparcia – system tworzy auto-raporty z wykonanych prac – tłumaczy Piotr Jaśkiewicz.

Poziom dobra opieka pozwala zarządzać potrzebującymi, mając ich w bazie danych z adresem, telefonami i szczegółowymi wytycznymi oraz osobami udzielającymi im wsparcia, mogąc przypisać im zadania i weryfikować na bieżąco ich wykonanie. A wszystko opracowane jest w intuicyjny i prosty sposób.

 

Dobry opiekun

Dobry opiekun – to poziom w postaci aplikacji mobilnej na telefony z systemem android, z której korzysta osoba udzielająca wsparcia. Poziom jest połączony systemowo z narzędziem dobra opieka. Osoby pracujące w terenie dostają poprzez aplikację zadania oraz informacje: gdzie, komu i kiedy mają pomóc. Wykonanie zleconych zadań potwierdzają odznaczeniem ich w programie. Osoba zarządzająca ma podgląd do lokalizacji pracowników/wolontariuszy, jak i podopiecznych (np. osób znajdujących się na kwarantannie).

– Poprzez dostępne obecnie poziomy: dobra opieka i dobry opiekun można również wprowadzić weryfikację lokalizacji wskazanych osób, w tym na przykład objętych kwarantanną domową wraz z ukazaniem graficznym ich bieżącej lokalizacji na mapie Google – dodaje Piotr Jaśkiewicz.

 

Dobra rodzina/sąsiad

Dobra rodzina pozwala na korzystanie z sąsiedzkiego systemu SOS w postaci przycisku zainstalowanego na smartphonie. Po wciśnięciu go wiadomość wraz z lokalizacją potrzebującego wysyłane są do sześciu wskazanych osób (sąsiedzi, rodzina, pracownik socjalny, numer alarmowy). Aplikacja działa i jest dostępna od zaraz poprzez pobranie z udostępnionego przez fundację adresu.

Poziom dobry sąsiad, czyli – jak mówi Piotr Jaśkiewicz – „Uber w usługach sąsiedzkich” ruszy w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po weryfikacji Google. Wówczas aplikacja będzie dostępna za darmo w sklepie GooglePlay dla wszystkich mieszkańców.

Korzystanie z PDW skalkulowane jest na bardzo niskie koszty (cennik: https://goodsupport.eu/#cennik).
Co jednak najważniejsze, w obliczu kryzysu, udostępniamy narzędzie bezpłatnie.
Więcej:
https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/news/2019/10/10-09-2019-cohesion-policy-commission-announces-winners-of-the-2019-regiostars-awards

 

powrót