powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie

Czym jest koronawirus?
To wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dzięki takiej budowie można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol minimum 60-70 proc., preparaty do dezynfekcji i inne wirusobójcze.

 

Jaką chorobę wywołuje koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to: gorączka, kaszel, duszność, problemy z
oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie.

 

Na czym polega leczenie?
Decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli polega na leczeniu objawów choroby, takich jak gorączka lub problemy z oddychaniem. W literaturze naukowej opisuje się przypadki skutecznego wyleczenia pacjentów zakażonych koronawirusem za pomocą dotychczas znanych leków.

 

Czy istnieją specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi?
Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Osoby zakażone wirusem otrzymują leczenie objawowe i leczenie ewentualnych powikłań bakteryjnych.

 

Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu nowemu koronawirusowi i w jego leczeniu?
Nie, antybiotyki działają przeciwko bakteriom, ale nie działają przeciwko wirusom. Nowy koronawirus jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane, jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Osoby hospitalizowany z powodu koronawirusa mogą otrzymywać antybiotyki, jeżeli wystąpi zakażenie bakteryjne, wtórne w stosunku do wirusowego.

 

Czy w ciągu 14 dni rozwoju wirusa pacjent już zaraża?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli od zarażenia pacjenta do początku występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19, waha się między 1-14 dni; najczęściej jest to około 5 dni. WHO zastrzega jednak, że informacje te mogą być aktualizowane, w miarę spływania danych. U części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Niestety, osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia.

 

Czy osoby starsze i młodsze są na równie podatne na koronawirusa?
Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowy koronawirus. Osoby starsze, a także osoby z istniejącymi schorzeniami przewlekłymi, takimi jak: astma, cukrzyca, choroby serca, wydają się bardziej podatne ma wystąpienie cięższych 
objawów choroby. WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie kroków w celu ochrony przed wirusem, np. poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny dróg oddechowych.

Ile trwa oczekiwanie na wyniki testu koronawirusa?
Samo badanie próbki trwa kilka godzin. Jeżeli badanie trzeba powtórzyć, to ocena pobranego wymazu może trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Należy doliczyć czas od pobrania do przewiezienia próbki do laboratorium, co zależy od tego, jak daleko jest miejsce, gdzie pobrano wymaz, od najbliższego laboratorium wykonującego badanie. Wszystko zależy zatem od logistyki.

 

Jak często występują objawy?
W 80 proc. przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób
chorych.

 

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?
Pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut. Prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas. Osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów. Osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.

 

Czy osoby wyleczone mogą zarażać?
Obecnie brak dowodów naukowych na transmisję wirusa od ozdrowieńców. Szacuje się, że okres inkubacji wynosi od 2 do 14 dni i w tym okresie czasu istnieje ryzyko transmisji zakażenia.
źródło: Główny Inspektor Sanitarny

powrót