powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Studenci mają swoją przestrzeń (17.12. 2019 r.)

Otwarcie nowej – eksperymentalnej – sali dla studentów kierunków: Wzornictwo i Architektura Wnętrz odbyło się 16 grudnia br. na Wydziale Architektury i Wzornictwa (WAiW) Politechniki Koszalińskiej w kampusie przy ulicy Racławickiej.

Wszystko zaczęło się od projektu „Wyspa”. W jego rezultacie powstała uniwersalna, a przede wszystkim wielofunkcyjna przestrzeń o nazwie M8 (od oznakowania budynku – M oraz pokoju – 8). M8 to – jak mówi prof. Katarzyna Radecka, dziekan WAiW – „owoc pracy dydaktycznej i badań” prowadzonych ze studentami pod jej kierunkiem, wspólnie z Jolantą Kwarciak-Osiak i pracownikami Zespołu Laboratoriów WAiW: Grzegorzem Robakowskim, kierownikiem, Katarzyną Eisen, Mieczysławem Krawczykiem, Leszkiem Jagodzińskim i Emilianem Reiske.

Wszyscy wymienieni byli na otwarciu. Projekt „Wyspa” – sala M8, rozpoczął się w październiku 2018 roku. Na razie nie można mówić o jego pełnym zakończeniu, ponieważ rozpoczęła się faza testowania „prototypu nowej przestrzeni”.

– To najważniejszy i nieprzewidywalny etap badań – uważa pani dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa. Ideą projektu realizowanego z udziałem studentów drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Architektura Wnętrz było – jak wynika z założeniu – „stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, adekwatnego do potrzeb studentów”, zapewniającego równocześnie komfort w „brutalnym środowisku poprzemysłowym”.

Czym jest M8? Przestronną salą, podzieloną na pięć stref, które służą: pracy z laptopem, pracy grupowej, do odpoczynku, organizacji posiłku oraz – szeroko pojętego – przechowywania. – Spośród kilkunastu koncepcji drogą eliminacji i pracy ze studentami wyłoniliśmy trzy, które następnie zostały poddane głosowaniu internetowemu – objaśnia prof. Katarzyna Radecka. – Do realizacji wybrano koncepcję Izabeli Osiak – o znamionach struktury szkieletowej.

Każda ze zdefiniowanych stref przekazana została do opracowania zespołom studentów przy technicznym wsparciu specjalistów z Zespołu Laboratoriów. Prototyp powstawał przez pięć miesięcy pod kierunkiem dziekan WAiW. W ramach praktyk w pracach uczestniczyła także Agata Nowicka, studentka drugiego roku studiów magisterskich. Sala ma obecnie industrialny charakter, ale jest przy tym wnętrzem otwartym, przytulnym, ciepłym, klimatycznym, a przede wszystkim niezwykle pomysłowo zagospodarowanym.

– W takim miejscu chce się być – mówili studenci podczas otwarcia M8. – Widać wyraźnie, że ten obszar stworzyli studenci dla studentów, czyli z uwzględnieniem naszego punktu widzenia, naszych potrzeb i oczekiwań.

Przecinając wstęgę wspólnie z wieloma osobami, w tym z prof. Tadeuszem Bohdalem, rektorem Politechniki Koszalińskiej, prof. Katarzyna Radecka zażartowała za Kiwaczkiem z kultowej bajki z czasów ZSRR „Krokodyl Gienia”: – Budowaliśmy, budowaliśmy, aż zbudowaliśmy. Ale warto było czekać!

Do sali wchodzi się z korytarza, który wiedzie również do innych pomieszczeń. Wewnątrz M8 każdy metr powierzchni został tak wykorzystany, że ścieżka komunikacji swobodnie prowadzi od strefy do strefy z uwzględnieniem działań charakterystycznych dla pory dnia i rozkładu zajęć. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że w tym pomieszczeniu można pożytecznie spędzić cały dzień.

– Proces powstawania sali był i jest od początku dokumentowany fotograficznie i filmowany – informuje prof. Katarzyna Radecka. – Będziemy obserwować, badać, doświadczać. Chcemy sprawdzić, jak – i czy w ogóle – tak zorganizowana w środowisku akademickim przestrzeń może mieć znaczenie kulturotwórcze – dodaje. Końcowe rezultaty pracy zostaną zaprezentowane podczas festiwalu Gdynia Design Days 2020.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

powrót