POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


W koszalińskim muzeum można oglądać wystawę, która jest efektem współpracy tej placówki i Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Zaprezentowano kopie zabytków wykonane dzięki technologii skanowania trójwymiarowego i druku 3D.
Eksperymentalna wystawa pt. „Dotknij archeologii” ma na celu pogodzenie potrzeb osób niedowidzących i niewidomych z wymogami konserwatorskimi i charakterem zabytków archeologicznych. Dzięki zastosowaniu technologii skanowania trójwymiarowego oraz druku 3D wykonano i wyeksponowano repliki zabytków, które na co dzień są zamknięte w gablotach. Zabytki można więc teraz niejako „oglądać dłońmi”. Wernisaż odbył się w czwartek 12 grudnia br.
Wystawa jest efektem trwającej do kilku lat współpracy Muzeum w Koszalinie oraz Laboratorium Szybkiego Prototypowania działającego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Nad przygotowaniem replik pracowały dr Paulina Kminikowska i dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska, które prowadzą Laboratorium Szybkiego Prototypowania.
Kopie zabytków zostały wydrukowane w wymiarach zbliżonych do oryginału w technologii druku 3D. Repliki mają biały kolor, co – po konsultacjach z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych okazało się dobrym wyborem. Osoby niedowidzące mogą łatwiej dostrzec eksponowane obiekty, ponieważ są one prezentowane na kontrastowych, ciemnych ekspozytorach (ekspozytory zostały przygotowane na Wydziale Architektury i Wzornictwa - w technologii frezowania - według pomysłu autorek).
Dołączono też opisy zabytków, które także zostały przygotowane z myślą o osobach niedowidzących (duże jasne litery umieszczone na ciemnym tle, odpowiednie odległości między wierszami, linia boczna wyznaczająca linię tekstu).
Wernisaż wystawy zgromadził spore grono osób zainteresowanych zarówno archeologią, jak i nowoczesnymi technologiami. Wśród gości byli: m.in. Izabela Baranowicz i Jan Sikora, których sugestie autorzy wystawy wykorzystali w trakcie przygotowań.
Wystawę można oglądać do 16 lutego 2020 roku w Muzeum w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 137 (budynek z archeologiczną ekspozycją stałą „Pradzieje Pomorza”).
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska
Na wystawie zaprezentowano kopie 10 zabytków archeologicznych.
Tu dotykanie eksponatów jest wskazane.
Autorzy wystawy czytelność opisów konsultowali z panią Izabelą Baranowicz (na zdjęciu - ogląda wyeksponowany obiekt).
W otwarciu wystawy wzięła udział pani dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, prof. Katarzyna Radecka.
Autorzy wystawy: (od lewej) dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska i dr Paulina Kminikowska z Wydziału Architektury i Wzornictwa
Politechniki Koszalińskiej oraz reprezentujący Muzeum w Koszalinie: Bogna Buziałkowska (po prawej), Krzysztof Jedynak i
Andrzej Kuczkowski z panią dziekan WAiW prof. Katarzyną Radecką.
Aranżacja ekspozycji została dostosowana do potrzeb osób niedowidzących.
Wystawę można oglądać w budynku stałej ekspozycji archeologicznej "Pradzieje Pomorza".