POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Replika skrzatuskiej Piety powstała w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. W czwartek (12 grudnia br.) przedstawiciele władz uczelni przekazali kopię księżom z kołobrzeskiego Domu Księży Emerytów.
Replika została wykonana w technologii druku 3D (tzw. produkcja przyrostowa) z materiału PLA (to biopolimer zabezpieczony żywicą epoksydową, jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w druku 3D). Przygotowanie figury – wydruk i obróbka – trwało ponad pół roku. Prace wykonano nieodpłatnie. Wraz z prorektorem Politechniki Koszalińskiej, prof. Tomaszem Królikowskim zajmował się tym jego współpracownik z Centrum Druku 3D – Piotr Zmuda Trzebiatowski.
– Księża dotarli do nas ze swoją prośbą przygotowania Piety – wspomina prof. Tomasz Królikowski, który pełni funkcję koordynatora Centrum Druku 3D. – Wiedzieliśmy, że będzie to zadanie trudne. Uznaliśmy jednak, że wykonanie kopii nie jest niemożliwe. Pierwszą próbę wydruku musieliśmy po kilku tygodniach przerwać z powodu błędu technicznego. Nie daliśmy za wygraną – dodaje z uśmiechem.
Ostatecznie figura – zgodnie z założeniem – powstała w dwóch częściach i została sklejona. Jak każdy wydruk cyfrowy jest lekka, łatwa w przenoszeniu i transporcie, a co najważniejsze – niemal idealnie odwzorowuje oryginał.
– Została zakonserwowana, aby zachować jeszcze większą trwałość, a teraz zostanie jeszcze pomalowana zgodnie z kolorystyką oryginału – dodaje koordynator Centrum Druku 3D. – Mamy ogromną satysfakcję, że mogliśmy w ten symboliczny sposób wspomóc kołobrzeską wspólnotę wiernych.
W spotkaniu w Centrum Druku 3D wziął udział również prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej, który pośredniczył w kontakcie z duchownymi. Replikę Piety odebrał ks. Piotr Zieliński, dyrektor Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu, dyrektor kołobrzeskiego Muzeum Diecezjalnego i rektor kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Na Politechnikę Koszalińską duchowny przyjechał w towarzystwie księży emerytów. – Księży przyjechało kilku, natomiast dom zamieszkuje trzynastu duchownych – wyjaśnił ks. Piotr Zieliński. – Z tym większą satysfakcją odbieramy Pietę, że w tym roku Dom Księży Emerytów obchodzi dwudziestopięciolecie powstania. Piękny to gest i upominek, za który serdecznie dziękujemy.
Replika stanie teraz w niewielkim kościele obok kołobrzeskiej bazyliki. Towarzyszyć będzie uroczystościom i modlitwom mieszkańców Domu Księży Emerytów.
Pieta – po włosku oznacza miłosierdzie, litość. W sztuce jest to wyobrażenie Maryi z martwym ciałem Jezusa na kolanach. Pieta skrzatuska powstała w pierwszej połowie XV wieku. Z tego samego okresu pochodzą Piety z sanktuariów w Oborach, Jarosławiu, Haczowie. Jednak skrzatuska Pieta wyróżnia się łagodnym wyrazem twarzy Maryi, zamyślonej, prawie uśmiechającej się, delikatnej, dziewczęcej. Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak nazywa figurę „Matką Miłości Zranionej i Naszej Nadziei” – czytamy w opracowaniu na temat Piety autorstwa Marii Szypszak, które znajduje się na stronie Sanktuarium w Skrzatuszu.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska