POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Na kolejną debatę oksfordzką zapraszają we wtorek (17 grudnia br.) studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Tym razem tematem będzie powszechny dochód podstawowy.
Powszechny dochód podstawowy inaczej zwany dochodem gwarantowanym lub uniwersalnym to rozwiązanie polegające na zapewnieniu obywatelom skromnego, ale bezwarunkowego dochodu, który - w zależności od swoich uzdolnień i zaangażowania - mogą uzupełniać z innych źródeł. W kilku krajach oraz na niektórych terytoriach świata wprowadzono eksperymentalne programy nawiązujące do tej idei. Badania sondażowe wskazują, że zwolennikami takiego rozwiązania jest także 63 procent Polaków. Ale np. obywatele Szwajcarii w powszechnym referendum odrzucili możliwość wprowadzenia gwarantowanego dochodu w ich kraju.
Nad zasadnością wprowadzenia takiego rozwiązania będą dyskutowali studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych w najbliższy wtorek (17 grudnia br.) w audytorium przy ulicy Kwiatkowskiego 6e. Początek wydarzenia o godz. 11.
Celem debaty jest aktywizacja środowiska studenckiego, stworzenie zachęty do studiowania literatury i zgłębiania wiedzy na ważny dla przyszłości kraju temat. To będzie także szkoła prowadzenia publicznej polemiki.
W dyskusji wezmą udział studenci różnych lat i kierunków: Dominik Katarzyński, Aleksandra Abbas, Jan Kociak, Dominik Karpiński, Filip Pikutowski, Szymon Machała, Dagmara Bagrowska, Marek Los. Debatę poprowadzi dr Adam Wyszomirski.
Słuchacze będą mogli zająć miejsca po stronie zwolenników lub przeciwników wprowadzenia powszechnego dochodu podstawowego. W czasie dyskusji można się przesiadać, co będzie oznaczało zmianę przekonań. Także sami dyskutujący studenci będą mieli możliwość zmiany stanowiska.
Debata oksfordzka to rodzaj dyskusji, w której zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej (pierwsza taka debata odbyła się na nszej uczelni w maju br.). Najważniejszym zadaniem, poza poznaniem i skonfrontowaniem opinii i stanowisk stron sporu, jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy i obrońcy dyskusji, a całej dyskusji przewodniczy marszałek.