POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


O tym, jakie korzyści dla zdrowia człowieka daje łączenie wiedzy medycznej i technicznej dyskutowano we wtorek (3 grudnia br.) podczas warsztatów zorganizowanych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Nie zabrakło także dyskusji o biznesowym aspekcie profilaktyki zdrowotnej.
Warsztaty naukowe „Między lekarzem a inżynierem. Czy nauka i biznes idą w parze?” adresowane były do doktorantów i studentów kierunków Inżynieria Biomedyczna, Technologia Żywności i Żywienie Człowieka oraz Inżynieria Środowiska. Wśród słuchaczy były też inne osoby zainteresowane rehabilitacją medyczną oraz profilaktyką zdrowotną. J
ak podkreśla inicjatorka wydarzenia dr hab. Katarzyna Mitura z Katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, celem warsztatów było uświadomienie słuchaczom, że współczesne podejście do rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej wymaga łączenia wiedzy z zakresu wielu dziedzin.
Pierwszy wykład pt. „Rehabilitacja w XXI wieku” dotyczył rehabilitacji spersonalizowanej, skierowanej do konkretnego pacjenta (uwzględniającej jego wiek i schorzenia). Joanna Kornacka, autorka wykładu, jest absolwentką kierunku Inżynieria Biomedyczna i doktorantką na Wydziale Mechanicznym, pracuje też jako przedstawiciel handlowy w firmie Meden-Inmed specjalizującej się w produkcji i dystrybucji sprzętu medycznego. Prelegentka omówiła najważniejsze rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego. Wskazała na współzależność pomiędzy lekarzem a inżynierem zarówno na etapie projektowania sprzętu jak i doboru uwzględniającego potrzeby pacjenta.
Jej wykład stał się także promocją Inżynierii Biomedycznej – przyszłościowego kierunku studiów, który daje możliwość pracy na pograniczu nauk technicznych i medycznych, a także na styku nauki i biznesu (ścieżka kariery zawodowej autorki potwierdza, że w udany sposób można łączyć tę aktywność).
Prelegentka zachęcała studentów do pracy w Kole Naukowym Inżynierii Biomedycznej. To oferta skierowana nie tylko do studentów kierunku Inżynieria Biomedyczna, ale także Wzornictwa czy Dziennikarstwa. – W szerszym gronie można się uzupełniać wiedzą – tłumaczyła.
W części warsztatowej odbyła się prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego. Gościem spotkania była Irena Jurukowa, dyrektor ds. rehabilitacji w firmie Meden-Inmed. Uczestnicy warsztatów interesowali się w szczególności działaniem sprzętu dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi oraz urządzeń do rehabilitacji sportowej.
Drugi wykład „Dna moczanowa i hiperurykemia jako przykłady chorób cywilizacyjnych XXI wieku” był adresowany przede wszystkim do studentów kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka. Autor – Michał Sugier, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej przedstawiciel medyczny firmy Egis Polska, omówił czynniki, które zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia nadciśnieniem, otyłością oraz zaburzeniami lipidowymi.
Wykład nie wiązał się z promocją leku, wskazywał natomiast na możliwości zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, za które uważana jest np. dna moczanowa. To schorzenie wynika przede wszystkim ze złej diety (m.in. spożywanie zbyt dużej ilości mięsa czerwonego) – to główny wniosek z tej prelekcji. Autor poruszył także aspekt kardiologiczny – czynniki wystąpienia zawału serca. Jednym z nich jest zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi, który może prowadzić do hiperurykemii. W tym przypadku również ważna jest profilaktyka (aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie), która może zapobiec dolegliwościom, a przynajmniej skutecznie opóźnić farmakoterapię.
- To były interesujące zajęcia, które po raz kolejny uświadomiły mi, że zdrowie i długość życia zależy od aktywności fizycznej i sposobu odżywiania – wyjaśnia Marcin Majewski, student II roku studiów pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria Biomedyczna. – Pokazały też, że dobrą przyszłość zawodową może zapewnić umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska