POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej zaprasza na warsztaty naukowe dotyczące medycznych, technicznych i biznesowych aspektów dbałości o zdrowie człowieka. Wykładom towarzyszyć będzie prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego.
Warsztaty naukowe „Między lekarzem a inżynierem. Czy nauka i biznes idą w parze?” odbędą się 3 grudnia br. (wtorek) w kampusie przy ul. Racławickiej 15-17, budynek A, aula (piętro). Wydarzenie w szczególny sposób jest adresowane do doktorantów i studentów kierunków: Inżynieria Biomedyczna, Technologia Żywności i Żywienie Człowieka oraz Inżynieria Środowiska. Warsztaty mają jednak charakter otwarty: mogą wziąć w nich udział studenci wszystkich kierunków, w których programie jest aspekt „bio”, a także wszystkie inne osoby zaineresowane tematyką ochrony zdrowia.
Warsztaty obejmą dwa wykłady. Pierwszy pt. „Rehabilitacja w XXI wieku” dotyczył będzie rehabilitacji spersonalizowanej, czyli skierowanej do konkretnego pacjenta (uwzględniającej jego wiek i choroby współistniejące).
– Wykład będzie miał charakter medyczno-techniczny. Z jednej strony będzie to opis urządzeń i wizualizacja sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego – wyjaśnia organizator wydarzenia, dr hab. Katarzyna Mitura z katedry Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. – Z drugiej strony będzie to prezentacja zagadnienia od strony medycznej, uwzględniającej potrzeby pacjenta – jego komfort, możliwość dostęp do sprzętu.
Wykład wygłosi Joanna Kornacka, przedstawiciel handlowy w firmie Meden-Inmed specjalizującej się w produkcji i dystrybucji sprzętu rehabilitacyjnego. Autorka prezentacji jest absolwentką kierunku Inżynieria Biomedyczna na naszej uczelni i doktorantką na Wydziale Mechanicznym. W jej wykładzie oprócz ujęcia problemu od strony medycznej i technicznej, ważne będzie także podejście biznesowe.
- Chcemy pokazać w ten sposób studentom, że kierunki z pogranicza mają przyszłość – podkreśla dr hab. Katarzyna Mitura. – To kierunki trudne, wymagające od studenta wiedzy interdyscyplinarnej. Pozwalają one jednak znaleźć dobrą pracę i rozwijać się w różnych obszarach.
Drugi wykład pt. „Dna moczanowa i hiperurykemia jako przykłady chorób cywilizacyjnych XXI wieku” dedykowany jest w szczególności studentom kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka. Tę część warsztatów poprowadzi Michał Sugier, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej, przedstawiciel medyczny firmy Egis Polska.
Prezentacja dotyczy wybranych chorób cywilizacyjnych związanych głównie z nieprawidłowym żywieniem i niewłaściwym stylem życia – brakiem aktywności fizycznej, stresem, brakiem wypoczynku, otyłością. Wykład będzie dotyczył zagadnień medycznych. Autor prezentacji opowie też w jaki sposób zapobiegać chorobom niwelując czynniki ryzyka (m.in. właściwa dieta, unikanie palenia tytoniu). Tu również nie zabraknie aspektu biznesowego.