powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
W czym powinien się specjalizować region? (25.11.2019 r.)

„Inteligentny rozwój Pomorza Środkowego – innowacyjne podejście do kreowania przewagi konkurencyjnej regionu” to tytuł wyjątkowego projektu, który wraz z trzema partnerami przez dwa najbliższe lata będzie realizować Politechnika Koszalińska. Celem jest określenie dziedzin gospodarki, w których powinien specjalizować się region.

Projekt został przyjęty do finansowania przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego w ramach programu „Dialog”. Spośród około 180 złożonych projektów znalazł się na 6. miejscu listy rankingowej. Uczelnia jako lider zrealizuje go wspólnie z Koszalińską Izbą Przemysłowo-Handlową, Północną Izbą Gospodarczą i Fundacją Nauka dla Środowiska. Dofinasowanie ze strony resortu nauki i szkolnictwa wyższego wyniesie 233 tys. zł.

Projekt będzie realizowany od stycznia 2020 roku do grudnia 2021 roku. Dotyczy obszaru byłych województw: koszalińskiego i słupskiego, czyli 15 obecnych powiatów (87 gmin). Celem jest zaprojektowanie, wdrożenie i upowszechnienie – w regionie Pomorza Środkowego - innowacyjnego modelu współpracy między nauką i otoczeniem społeczno-gospodarczym na rzecz dyfuzji wiedzy i innowacji.

Realizacja projektu pozwoli przygotować diagnozę i analizę potencjałów innowacji Pomorza Środkowego w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej regionu. Chodzi m.in. o pogłębioną diagnozę mikro- i makroekonomicznych warunków dla inteligentnego rozwoju przedsiębiorstw z regionu Pomorza Środkowego, identyfikację i ocenę potencjału gospodarczego regionu w kontekście sieci innowacji i konkurencyjności, identyfikację i ocenę wpływów elementów infrastruktury logistycznej na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, a także ocenę poziomu i jakości kapitału społecznego i ludzkiego Pomorza Środkowego. Najważniejszym rezultatem będzie wytypowanie inteligentnych specjalizacji dla obszarów tworzących region Pomorza Środkowego oraz określenie potencjalnych źródeł innowacji.

Prof. Danuta Zawadzka prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej a zarazem kierownik projektu, podkreśla, że jego wyjątkowość polega właśnie na tym, że dotyczy on obszarów peryferyjnych. – W Polsce inteligentne specjalizacje wyłania się dla województw w ramach programów wsparcia czy regionalnych programów operacyjnych – tłumaczy. – My podkreślamy konieczność projektowania działań uwzględniających specyfikę Pomorza Środkowego uznając, że jest to region spójny i peryferyjny.

Efektem projektu ma być wypracowanie, wdrożenie i upowszechnienie innowacyjnego podejścia do partycypacyjnego procesu typowania inteligentnych specjalizacji poprzez włączenie w ten proces różnych grup interesariuszy regionalnych. Będą to uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego. – Chcemy włączyć w realizację jak najszerszy zakres interesariuszy tak, by wyniki były jak najbardziej właściwe dla naszego regionu – dodaje pani profesor.

Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej przypomniał, że jednym z wnioskiem z niedawnej konferencji dotyczącej uwarunkowań rozwoju Pomorza Środkowego było niedostosowanie do specyfiki tego regionu inteligentnych specjalizacji zawartych w programach rozwoju województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. – Tym chętniej przystąpiliśmy do projektu zaproponowanego przez Politechnikę Koszalińską – tłumaczy. – Cieszymy się, że projekt firmuje uczelnia, bo to daje gwarancję jakości.

Dodał, że wytypowanie inteligentnych specjalizacji właściwych dla obszaru Pomorza Środkowego pozwoli Izbie podjąć działania zmierzające do zniwelowania wykluczeń, z którymi zmaga się region. – Zazdrościmy Polsce Wschodniej specjalnego programu unijnego, który pomógł w rozwoju tego regonu. Będziemy się starali, by podobny program powstał także dla Pomorza Środkowego.

Autorzy projektu są przekonani, że innowacyjne podejście oparte o szeroką współpracę nakierowaną na rozwój obszarów peryferyjnych mogłoby stanowić model rozwoju obszarów peryferyjnych w Polsce.

Mamy ambicję, aby po zakończeniu projektu jego rezultatami zainteresować władze państwowe, które dążą do tworzenia projektów nakierowanych na rozwój regionalny kraju – dodała prof. Danuta Zawadzka.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

powrót