powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Zabytki „wyjdą” z gablot (25.11.2019 r.)

Od 12 grudnia br. w koszalińskim muzeum będzie można oglądać wystawę, która jest efektem współpracy tej placówki i Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Zaprezentowane zostaną kopie zabytków wykonane dzięki technologii skanowania trójwymiarowego i druku 3D.

Eksperymentalna wystawa ma na celu pogodzenie potrzeb osób niedowidzących i niewidomych z wymogami konserwatorskimi i charakterem zabytków archeologicznych. Dzięki zastosowaniu technologii skanowania trójwymiarowego oraz druku 3D zabytki na co dzień zamknięte w gablocie będzie można „obejrzeć dłońmi”.

Wystawa jest efektem trwającej od kilku lat współpracy Muzeum w Koszalinie oraz Laboratorium Szybkiego Prototypowania działającego na Wydziale Architektury i Wzornictwa (b. Instytut Wzornictwa) Politechniki Koszalińskiej.

Dr Paulina Kminikowska, jedna z inicjatorek projektu, tłumaczy, że pierwszy zarys ekspozycji powstał, gdy pisała rozprawę doktorską. Przedstawiła w niej istotę wykorzystania nowych technologii w przełamywaniu barier między dziełem a odbiorcą. W międzyczasie w Laboratorium Szybkiego Prototypowania (prowadzą je dr Paulina Kminikowska i dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska) powstawały różne pomysły wykorzystania technologii skanowania i drukowania 3D. Jednym z nich było stworzenie replik cennych - z punktu widzenia kultury materialnej - obiektów, które na co dzień są zamknięte w gablotach muzealnych.

W ramach współpracy z koszalińskim Muzeum zdigitalizowano kilkadziesiąt obiektów. Część z nich została poddana analizie oraz wymiarowaniu (niektóre – w celu cyfrowego doprojektowania ubytków, inne – aby dokonać wirtualnego złożenia zeskanowanych fragmentów w jedną całość). Prace nad samą wystawą „Dotknij archeologii” rozpoczęły się ponad rok temu. Zeskanowano 25 zabytków archeologicznych, 10 z nich dało możliwość odpowiednio precyzyjnego przygotowania do druku. Są to przedmioty codziennego użytku: sprzączki, ceramika, biżuteria.

Zabytki zostały wydrukowane w wymiarach zbliżonych do oryginału, w technologii druku 3D z żywic polimerowych. Repliki mają biały kolor, co – po konsultacjach z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych - okazało się bardzo dobrym wyborem. Dzięki temu, że obiekty będą prezentowane na kontrastowych, ciemnych ekspozytorach, osoby niedowidzące będą mogły łatwiej dostrzec prezentowane eksponaty. Każdy z nich będzie można wziąć do ręki i porównać z oryginalnym zabytkiem znajdującym się w gablocie.

Wystawa „Dotknij archeologii” jest adresowana do osób z dysfunkcją wzroku. Autorzy są przekonani, że zainteresuje ona także innych odbiorców. – Sądzę, że każdy z nas czuje potrzebę doświadczenia rzeczywistości przez dotyk. To pozwala sprawdzić wielkość czy ergonomię obiektu – tłumaczy dr Paulina Kminikowska dodając, że w zamyśle autorów była także zmiana myślenia na temat sposobu prezentowania dzieł sztuki. – Replika wprawdzie nie zastąpi oryginału. Niewątpliwie jednak pozwoli dojrzeć te fragmenty i detale dzieła, których nie możemy dostrzec za taflą szkła.

 

Wystawa "Dotknij archeologii"

Inicjatorzy wydarzenia:

- Wydział Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej: dr Paulina Kminikowska, dr Aleksandra Gołdyn-Witkowska;

- Muzeum w Koszalinie: Bogna Buziałkowska, Andrzej Kuczkowski, Krzysztof Jedynak.

Wernisaż wystawy: 12 grudnia br. (czwartek) godz. 17 w Muzeum w Koszalinie (ul. Młyńska 37).

Wystawę będzie można oglądać do 16 lutego 2020 r.

Zdjęcie: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

 

powrót