powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Gry i komputery sprzed lat (18.11.2019 r.)

W weekend (16-17 listopada br.) w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich odbyła się impreza dla wielbicieli starych komputerów i gier elektronicznych. Atrakcją okazała się możliwość obejrzenia m.in. najstarszych modeli komputerów Commodore i Amiga.

To była już szósta edycja cyklicznego wydarzenia Retro Games Show. Do Koszalina przyjechało wielu miłośników dawnej elektronicznej rozrywki z całej północnej Polski, ale także m.in. z Wielkopolski i Łodzi.

Tym razem hasło przewodnie imprezy brzmiało „Intelekt konta siła”. To był swoisty turniej miłośników gier logicznych i tych, których założeniem jest prowadzenie walki. Organizatorzy przygotowali szereg konkursów i konkurencji z nagrodami. Jednym z bardziej widowiskowych był konkurs cosplay – uczestniczące w nim osoby przebierały się za postaci z gier komputerowych.

VI Retro Games Show stał się jednak przede wszystkim forum prezentacji historycznego sprzętu komputerowego, automatów do gier i konsol. ZX Spectrum, Atari 65 XE, Commodore i Amigi – w holu budynku Politechniki Koszalińskiej można było obejrzeć całą kolekcję historycznego sprzętu. Najmłodsi poznawali początki elektronicznej rozrywki. Starsi przypomnieli sobie, jak wyglądały urządzenia, przy których stawiali pierwsze kroki w wirtualnym świecie. Prawie nikt nie odmawiał sobie przyjemności spróbowania sił w najbardziej popularnych niegdyś grach komputerowych.

Podczas spotkania można było poznać także historię rynku komputerów domowych. Goście wysłuchali m.in. prelekcji o Jacku Trzmielu – pochodzącym z Polski biznesmenie, który założył w USA firmę Commodore International – producenta uznawanych dziś za kultowe komputerów Amiga i Commodore 64. Była też okazja do spotkania z autorem literatury poświęconej dawnym komputerom i konsolom do gier.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

KRGS1 288 KB
KRGS2 246 KB
KRGS3 312 KB
KRGS4 274 KB
KRGS5 241 KB
KRGS6 245 KB
powrót