POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


26 studentów Informatyki Politechniki Koszalińskiej odebrało w czwartek (14 listopada br.) certyfikaty potwierdzające udział w stażach organizowanych w ramach specjalnego programu unijnego. Przedstawiciele firm organizujących staże gratulowali im umiejętnie budowanej ścieżki kariery.
To drugi etap realizowanego od końca 2017 roku programu staży dla studentów Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej adresowanego do studentów trzeciego roku Informatyki (stacjonarne studia pierwszego stopnia). Studenci odbywali w przedsiębiorstwach płatne staże zgodne z profilem ich kształcenia (staż trwał 360 godzin). Dzięki temu mogli zdobyć praktyczne doświadczenie, które stało się uzupełnieniem wiedzy zdobytej na studiach. Projekt był realizowany w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W projekcie wzięło udział łącznie 57 studentów, którzy realizowali staże w koszalińskich firmach: GlobalLogic, Transition Technologies i ZETO. W czwartek uczestnicy drugiego etapu - 26 osób - odebrali certyfikaty.
Prof. Mirosław Maliński, prodziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki podkreślił z satysfakcją, że ponad połowa stażystów już dostała oferty pracy.
Szefowie firm, które organizowały staże przyznali, że program był korzystny dla wszystkich stron m.in. dlatego, że pozwolił wyszkolić kompetentną kadrę, był okazją do budowania relacji między firmami i uczelnią, a poza tym umożliwił skorzystanie z unijnego wsparcia. Grzegorz Górski z firmy Transition Technologies dodał, że organizacja staży to kompromis nie zawsze zgodnych oczekiwań uczelni, studentów i rynku pracy (czyli firm przyjmujących na staże). Zapewnił, że jego spółka jest gotowa uczestniczyć w kolejnych programach.
Monika Karolak z koszalińskiego oddziału spółki GlobalLogic dziękowała studentom, którzy zdecydowali się na staż w tej firmie. – Podjęty przez państwa wysiłek z pewnością będzie procentował w najbliższych latach, kiedy będą państwo budowali ścieżki swojej kariery.
Natalia Radomska znalazła się w gronie studentów, którzy odbywali staż w GlobalLogic. Rozwijała umiejętności dotyczące wzorców projektowych. Uczyła się też programowania w różnych językach, m.in. w C#. Podkreśla, że była to szkoła pracy w grupie. – Wszystkim studentom polecam udział w takich stażach – powiedziała, dodając z dumą, że firma GlobalLogic zaproponowała jej już stałą pracę.
Jej kolega z wydziału Bartłomiej Ościsłowski już także ma pracę. Technologia, w której się specjalizuje sprawiła jednak, że będzie to inna firma niż ta, w której był na stażu (Transition Technologies). - Zdobyłem wiedzę na temat technologii informatycznych, których do tej pory nie znałem. To był bardzo pożytecznie spędzony czas – zapewnia.
To nie jest ostatnia możliwość odbycia płatnego stażu dofinansowanego ze środków unijnych. W połowie grudnia br. ruszy nabór do kolejnego projektu. Będą mogli do niego przystąpić studenci kierunków Informatyka oraz Elektronika i Telekomunikacja (łącznie przez 4 lata 222 osoby).
Zdjęcia: Anna Skubała/Politechnika Koszalińska