POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Politechnika Koszalińska była gospodarzem kolejnej Konferencji Prorektorów do spraw Kształcenia i do spraw Studenckich Polskich Uczelni Technicznych.
Od 24 do 26 października br. w Koszalinie i w Mielnie kilkudziesięciu prorektorów dyskutowało głównie o zmianach, które wprowadza nowa ustawa o nauce i szkolnictwie wyższym oraz o wyzwaniach, które stoją przed szkołami wyższymi.
– Konferencja odbywa się dwa razy w roku w różnych uczelniach – powiedział prof. Krzysztof Lewenstein, prorektor do spraw studiów Politechniki Warszawskiej i przewodniczący konferencji. – Teraz jesteśmy w Koszalinie, ale już wiemy, że w przyszłym roku w maju zobaczymy się w Lublinie. Spotykamy się, żeby rozmawiać, dzielić się doświadczeniami, dyskutować. Przy okazji zwiedzamy uczelnie, które zmieniają się, rozwijają, rozbudowują.
Gości powitali: prof. Danuta Zawadzka, prorektor do spraw kształcenia i prof. Tomasz Królikowski, prorektor do spraw studenckich. Rektora Politechniki Koszalińskiej reprezentował prof. Witold Gulbiński, prorektor do spraw badań.
– Cieszymy się, że spotkanie odbywa się akurat w Koszalinie – przyznała prof. Danuta Zawadzka. – Ponieważ to okazja, żeby pokazać naszym gościom, jak zmieniliśmy się i jakie mamy plany na najbliższe lata. Jesteśmy typową uczelnią regionalną, która intensywnie oddziałuje na otoczenie. Przy każdej okazji chcemy dowiadywać się, jak radzą sobie inne szkoły wyższe, w tym - podobne do Politechniki Koszalińskiej.
– Jesteśmy nastawieni na rozwój – przekonywał prof. Tomasz Królikowski. – Czasy są trudne, odczuwamy niż demograficzny. Nieznaczenie, ale jednak spada liczba studentów. Reforma wymagają wielu zmian fundamentalnych, mimo to nie tracimy impetu i z optymizmem spoglądamy w przyszłość Politechniki Koszalińskiej.
W ramach powitania i integracji, prorektorzy obejrzeli film o Politechnice Koszalińskiej, przygotowany przez uczelniane Studio HD Platon.
– Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem – powiedział prof. Krzysztof Lewenstein. – To moja trzecia wizyta na Politechnice Koszalińskiej. Podczas drugiej zwiedzaliśmy ten kampus, gdy znajdował się w budowie. Teraz widać efekty waszych starań, serdecznie gratuluję. Mimo niższej liczby studentów na pewno jesteście jednym z największych pracodawców w okolicy i nie macie konkurencji. Wszystko u was tętni życiem, aktywnością. Takie uczelnie jak koszalińska są solą i treścią tych ziem. Musimy zrobić wszystko, żeby zachować ten stan i specyfikę każdej z technicznych szkół wyższych w kraju.
W ciągu trzech dni prorektorzy wysłuchali kilku wykładów, w tym między innymi prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (ZUT) w Szczecinie Bożeny Śmiałkowskiej, która mówiła o „ocenie jakości kształcenia w świetle nowych kryteriów Polskiej Komisji Akredytacyjnej”; prof. ZUT Witolda Biedunkiewicza o „nowych standardach i kryteriach akredytacji kierunków kształcenia”; prof. Wojskowej Akademii Technicznej Marzeny Tykarskiej o „stypendiach dla studentów w świetle nowych przepisów”; prof. Politechniki Świętokrzyskiej Artura Maciąga o „ocenie nauczycieli akademickich w kontekście Konstytucji dla Nauki”.