POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


W kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca m.in. ubiegłoroczną działalność koszalińskiego Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W konferencji, którą zorganizowano 15 października 2019 r. wziął udział prof. Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, a zarazem członek Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Możemy pochwalić się bliską współpracą z uczelnią – mówił Paweł Michalak ze stowarzyszenia. – Dzięki temu udało się nam między innymi wydać książkę o lotnikach alianckich, którzy podczas II wojny światowej przebywali w stalagu jenieckim pod Podborskiem w okolicach Tychowa.
Książka opisuje historię miejsca, w którym przebywało w sumie 10 tysięcy żołnierzy. Jest zbiorem dokumentów i wspomnień o Stalagu Luft IV Gross Tychow, lecz także opowieścią o losach kilkunastu polskich lotników, którzy również byli jeńcami tego obozu.
– Realizacja projektu wiązała się ze współpracą organizacji nie tylko z uczelnią, lecz również ze studentami kierunku Filologia Angielska – poinformował prof. Michał Polak. – W ramach koła naukowego studenci przygotowali tłumaczenie tekstu napisanego przez amerykańskiego jeńca, który przebywał w obozie.
Tekst amerykańskiego lotnika stanowiący trudny materiał - napisany żargonem i językiem specjalistycznym - jak dotąd ukazał się w niszowym nakładzie kilkudziesięciu sztuk. Za pośrednictwem drugiej części książki, w której znalazły się fragmenty tego tłumaczenia jako wybór źródeł opatrzony aparatem naukowym, ma szansę dotrzeć do większej liczby odbiorców. Pierwsza część publikacji składa się natomiast ze studiów na temat obozów jenieckich - zwłaszcza tych, w których przebywali alianccy lotnicy.
W tle źródeł, wspomnień, faktów i dokumentów znalazły się dwie postaci: Zygmunta Wujka, zmarłego w 2018 roku wybitnego koszalińskiego rzeźbiarza, w przeszłości również pracownika Politechniki Koszalińskiej oraz Jupiego Podlaszewskiego, dziennikarza, właściciela szkoły języka angielskiego i absolwenta uczelni. Obaj przez lata towarzyszyli byłym więźniom obozu podczas ich wizyt w Podborsku i propagowali pamięć o tamtych wydarzeniach wojennych.