powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Przyszli inżynierowie nauczą się matematyki (9.10.2019 r.)

Trwają prace nad przygotowaniem nowoczesnych metod nauczania matematyki na uczelniach wyższych. Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej uczestniczyli w Hiszpanii w spotkaniu zespołu opracowującego założenia kursu.

Projekt „EngiMath – Mathematics on-line learning model in Enigneering education” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + Partnership. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego modelu nauczania matematyki wśród studentów studiów inżynierskich.

Prace nad nowatorskim projektem trwają od 2018 roku. Uczestniczy w nich sześć europejskich szkół wyższych. Oprócz Politechniki Koszalińskiej oraz pełniącej funkcję koordynatora projektu uczelni z Estonii (Tallinna Tehnikaülikool), są to uczelnie z Irlandii, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii.

Główną ideą projektu jest wykorzystanie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w celu poprawy zaangażowania studentów w naukę matematyki. Jest nią także usunięcie braków w wiedzy matematycznej oraz opracowanie modelu on-line nauczania matematyki na uczelniach technicznych.

Matematycy z technicznych szkół wyższych zaangażowanych we wspólny program od ubiegłego roku pracują nad zaprojektowaniem modelu kursu w zakresie matematyki dla studentów pierwszego roku kierunków inżynierskich. Wykorzystują różnorodne technologie informacyjne i środki komunikacji, które zwiększą zaangażowanie studenta w proces uczenia się. Partnerzy odbywają przy tym systematyczne spotkania, podczas których dyskutują o postępach prac. Takie spotkanie odbyło się niedawno w Universidad del Pais Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatea w Hiszpanii (Kraj Basków).

Organizator spotkania prof. Javier Bilbao z Engineering School na Universidad del Pais Vasco przedstawił dotychczasowy stan zaawansowania prac w ramach realizacji projektu. Okazuje się, że projekt został już opracowany we wstępnej formie kursu pilotażowego, jego zakres wymaga jedynie tłumaczeń i umieszczenia w środowisku platformy cyfrowej. O postępach prac zaangażowanego w realizację zespołu Politechniki Koszalińskiej mówiły reprezentujące naszą uczelnię: dr inż. Anna Cellmer i dr Joanna Cymerman. Przedstawicielki Politechniki Koszalińskiej zaprezentowały też możliwości promocji projektu.

– Okazją do promocji będą Dni Erasmusa. Może się ona odbyć także w formie wirtualnego eventu z zaprezentowaniem projektu i jego założeń – wyjaśniła dr inż. Anna Cellmer, dodając, że następne spotkanie przedstawicieli uczelni zaangażowanych w projekt EngiMath odbędzie się w Irlandii.

Przypomnijmy, że kurs będzie prowadzony na ogólnodostępnej stronie internetowej (jego wstępna angielska wersja zostanie przetłumaczona na język każdego z partnerów projektu). W każdym z 6 krajów zostanie wytypowana grupa studentów, którzy wezmą udział w kursie pilotarzowym. Właściwy pełny kurs rozpocznie się w semestrze zimowym 2020 roku. Studenci przystąpią do nauki w październiku 2020 r, a kurs zakończy się na początku 2021 roku.

Projekt będzie miał też także charakter konkursu. Wśród studentów uczestniczących w kursie zostaną wyłonieni najlepsi (z każdej uczelni trzy osoby). W wielkim finale, podczas tygodniowego pobytu w uczelni partnerskiej w Port, zmierzą się z przeciwnikami z innych krajów partnerskich.

Informacje dotyczące projektu: https://sites.google.com/tktk.ee/engimath/home

https://www.facebook.com/engimath/

Broszura o projekcie (j. angielski): /ckeditor_assets/attachments/1985/engimathleaflet.pdf

powrót