powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Pieniądze na projekty badawcze Politechniki Koszalińskiej (2.10.2019 r.)

Centrum Szybkiego Prototypowania oraz Centrum Pomiaru Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych powstaną na Politechnice Koszalińskiej. Umowę o dofinansowanie obu projektów podpisali we wtorek (1 października br.): rektor uczelni prof. Tadeusz Bohdal i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W konferencji prasowej, której towarzyszyło podpisanie umów, wziął udział również prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Projekty zrealizowane zostaną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ).

Centrum Pomiaru Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych to projekt, który będzie realizowany przez Filię Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. Polega on na zakupie infrastruktury, która uzupełni bazę aparaturową wykorzystywaną do realizacji prac badawczych. Rezultaty tych prac mają poszerzyć ofertę wdrożeniową Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej dla gospodarki, a w szczególności dla nowoczesnego przemysłu regionu.

Realizacja projektu i wprowadzenie nowych usług dla przedsiębiorstw wpłynie na wzrost ich innowacyjności i konkurencyjności, co bezpośrednio przyczyni się do rozwoju gospodarki regionu – mówił prof. Tadeusz Bohdal.

Całkowity koszt projektu to niemal 2 mln złotych, z czego wsparcie z RPO WZ wyniesie 1,2 mln złotych.

Centrum Szybkiego Prototypowania to projekt realizowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. – Jego nadrzędnym celem jest zwiększenie wykorzystania wyników badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu szybkiego prototypowania na rzecz nowoczesnego przemysłu – poinformował rektor uczelni.

Dzięki inwestycji nastąpi zwiększenie potencjału prowadzenia badań naukowych w zakresie szybkiego prototypowania na rzecz nowoczesnego przemysłu. Wszystko to poprzez stworzenie nowoczesnego ośrodka badawczo-wdrożeniowego, umożliwiającego realizację badań z zakresu technik przyrostowych, modelowania i symulacji mechanizmów i procesów odkształceń, kompleksowych badań wytrzymałościowych oraz inżynierii odwrotnej z wykorzystaniem laserowego skanera 3D. Całkowity koszt projektu to niemal 3,7 mln złotych, z czego wsparcie z RPO WZ wyniesie 2,2 mln złotych.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

powrót