POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


52. inauguracja roku akademickiego (2019/2020) Politechniki Koszalińskiej odbyła się 30 września br. w audytorium kampusu uczelni przy ulicy Kwiatkowskiego.
Uroczystość poprzedziła poranna akademicka msza święta, odprawiona w katedrze koszalińskiej przez księdza biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Poza studentami pierwszych lat różnych kierunków kształcenia, w inauguracji wzięli udział członkowie Senatu uczelni, nauczyciele akademiccy, studenci innych roczników oraz goście z różnych środowisk, w tym: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji, urzędów.
Tradycyjnie w ceremonii uczestniczyli przedstawiciele innych szkół wyższych, w tym: Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Koszalińskiej Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona pod dyrekcją prof. Radosława Wilkiewicza. Po chóralnym „Gaude Mater Polonia” głos zabrał rektor prof.Tadeusz Bohdal, który w swoim wystąpieniu powiedział: – Hasłem przewodnim [inauguracji] jest myśl Cycerona, rzymskiego pisarza i filozofa. (...) Motto: „Nihil semper suo statu manet – Nic nie trwa wiecznie w tym samym stanie” pochodzi z dzieła „De natura deorum”, czyli „O naturze bogów”. Sięga czasów starożytnych, ale okazało się uniwersalne i doskonale pasuje do współczesności. Można je odnieść (...) do nauki i szkolnictwa wyższego. Wybierając je, stwierdziłem, że doskonale koresponduje ono ze wszystkimi przemianami, jakie przechodzą polskie uczelnie, również Politechnika Koszalińska.
– Zmiany wynikają oczywiście z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – dodał rektor. – Od wielu miesięcy pracujemy nad dostosowaniem do niej wewnętrznych aktów prawnych i struktury organizacyjnej. Opracowaliśmy nowy statut – naszą wewnętrzną konstytucję, która reguluje zasady działania Politechniki Koszalińskiej. Nowa ustawa gwarantuje uczelni więcej autonomii.
W ocenie prof. Tadeusza Bohdala „zmiany w świecie będą szybkie i intensywne, a poradzi sobie ten, kto najlepiej potrafi dostosować się do nowej rzeczywistości”. – Prognozy (...) wskazują, że do roku 2030 niemal połowa obecnie funkcjonujących zawodów może zniknąć – zauważył rektor. – Jako uczelnia kształcimy więc dla przyszłości, ale tak naprawdę nie wiemy, jaka ona będzie. Dlatego uczymy ponadczasowo, aby nasz absolwent umiał się odnaleźć i w pracy, i w życiu.
– Tak się składa, że otwieram rok akademicki po raz ósmy i ostatni w roli rektora – dodał na zakończenie wystąpienia. – Druga kadencja dobiega końca. Za rok w tym miejscu pojawi się nowa osoba, bo wiosną społeczność akademicka wybierze mojego następcę. Nowy rektor oznacza zawsze nowe otwarcie. Zapewne wiele wcześniej rozpoczętych spraw będzie kontynuowanych. Uczelnia jest w dobrym stanie, jednak cały czas musimy nad tym pracować. Nawet jeśli zabrzmi to górnolotnie, powiem tak: mam nadzieję, że dla przyszłego rektora najważniejsza będzie nasza politechnika. Ważniejsza, niż jego własne aspiracje i dążenia, a pojęcie dobra wspólnego nie pozostanie tylko pustą formułą.
Po wystąpieniu odbyła się immatrykulacja, którą przeprowadziła prof. Danuta Zawadzka, prorektor do spraw kształcenia. Studenci złożyli ślubowanie, a następnie zostali uroczyście przyjęci w poczet studentów Politechniki Koszalińskiej. Po otrzymaniu indeksów i pasowaniu razem z chórem zaśpiewali „Gaudeamus”. Nazwiska żaków z najlepszymi wynikami w nauce odczytał prof. Witold Gulbiński, prorektor do spraw nauki i rozwoju. Dyplomy wręczyli dziekani wydziałów i dyrektor instytutu, a prof. Tomasz Królikowski, prorektor do spraw studenckich odczytał listy gratulacyjne w związku z rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Po wystąpieniu Julii Małeckiej-Nowosielskiej, przewodniczącej Parlamentu Studentów, rektor i prorektor Danuta Zawadzka wręczyli wyróżnienia liderom jakości kształcenia. Otrzymali je: dr Agnieszka Jakubowska, dr Monika Madej, prof. Iwona Michalska-Pożoga, dr Małgorzata Sikora, dr Danuta Usidus, Monika Ziętek i Karolina Ziobro. Przed rozpoczęciem wykładu inauguracyjnego głos zabrali goście. Następnie prof. Tadeusz Bohdal, trzykrotnie stukając berłem w stół, oznajmił: – Ogłaszam rok akademicki dwa tysiące dziewiętnaście – dwa tysiące dwadzieścia na Politechnice Koszalińskiej za otwarty.
Wykład pod tytułem „Gotówka czy płatności elektroniczne? Przyszłość rozliczeń pieniężnych” wygłosiła prof. Danuta Zawadzka.