POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Podczas odbywającego się w Międzyzdrojach 54. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona zdobył dwa Srebrne Dyplomy i Nagrodę Dyrektora Artystycznego Festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach jest jednym z najstarszych i najważniejszych konkursów w Polsce (Grand Prix chóralistyki polskiej).
W odbywającej się od 9 do 14 czerwca tegorocznej edycji imprezy brało udział 11 zespołów z Polski i zagranicy. Wśród nich tak renomowane zespoły jak Chór Politechniki Gdańskiej czy Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona wykonał utwory klasyków i kompozytorów współczesnych (m.in. „Alleluja” Romualda Twardowskiego, „Magnificat” Andrzeja Koszewskiego i pieśń „Trzy krople smutku” skomponowaną przez słupskiego twórcę Romana Illię Drozda). W rezultacie nasz zespół zdobył Srebrne Dyplomy w dwóch kategoriach: „Musica Sacra” i „Muzyka Współczesna”. Został też uhonorowany Nagrodą Dyrektora Artystycznego Festiwalu.
Warto wspomnieć, że Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona pod obecną nazwą funkcjonuje od stycznia 2017 roku. Ale jego historia jest znacznie dłuższa. Chór kontynuuje działania artystyczne i tradycje dwóch zespołów: Chóru Politechniki Koszalińskiej założonego w 1993 roku i chóru Canzona Centrum Kultury 105 w Koszalinie, który powstał w 1999 roku. Dyrygentem jest Radosław Wilkiewicz, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie (chór Canzona pracował pod jego kierownictwem od 2009 roku). Zespół skupia w tej chwili 30 osób: to studenci i absolwenci Politechniki Koszalińskiej, ale też absolwenci innych uczelni krajowych, reprezentujący różne środowiska i profesje.
– Zależy nam na tym, by byli to ludzie ze słuchem muzycznym i zamiłowaniem muzycznym. Tacy, którzy chcą się angażować, którzy mają artystyczną wrażliwość – wyjaśnia prof. Wilkiewicz. – Chóry akademickie są uznawane za najlepsze amatorskie chóry w Polsce. Chcemy, by także nasz zespół stał się wizytówką Politechniki Koszalińskiej.
Chór starannie dobiera nowych członków spośród studentów, którzy dopiero zaczynają naukę i nie rezygnuje z tych, którzy kończą studia. Jeden z chórzystów śpiewa od blisko 25 lat – z chórem uczelnianym jest związany od początku jego istnienia. – I dziś jest naszą podstawą basową – dodaje prof. Wilkiewicz. W repertuarze zespołu są utwory muzyki dawnej i współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym. Są także m.in. utwory gospel, standardy jazzowe i przeboje muzyki rozrywkowej. Chór śpiewem uświetnia ważne uroczystości na Politechnice Koszalińskiej. Wystąpił podczas niedawnego Święta Uczelni (7 czerwca br.) i ubiegłorocznego koncertu zorganizowanego z okazji 50-lecia Politechniki Koszalińskiej. Występuje również podczas absolutoriów i świąt wydziałowych (w listopadzie 2018 roku chórzyści śpiewali podczas obchodów półwiecza Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji).
A ponadto chór koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w przeglądach i konkursach muzycznych. W 2016 roku zdobył III nagrodę i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia w Konkursie Chórów w I Festiwalu Muzyki Sakralnej „Musica Vera” w Toruniu. W 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Szczecinie został nagrodzony Srebrnym Dyplomem, a w październiku ubiegłego roku podczas odbywających się w Gnieźnie VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w zdobył pierwsze miejsce, Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego.
Od kilku lat współpracuje z Filharmonią Koszalińską i Międzynarodowym Festiwalem Organowym w Koszalinie. - Bierzemy czynny udział w życiu artystycznym Koszalina i jesteśmy z tego bardzo dumni – dodaje dyrygent chóru.
5 lipca chór w pełnym składzie wystąpi w koszalińskiej katedrze podczas koncertu inaugurującego 53. Międzynarodowy Festiwal Organowy (zaśpiewa fragment mszy Stanisława Moniuszki). A 30 sierpnia, podczas koncertu finałowego, żeński zespół wokalny wykona przejmującą barokową pieśń żałobną - Stabat Mater G. B. Pergolesiego.
W międzyczasie – w dniach 19-21 lipca br. – zespół weźmie udział w międzynarodowym konkursie pieśni chóralnej w mieście Gorizia w północnych Włoszech (w pobliżu Triestu).
- Nie zwalniamy tempa, wakacje mamy pracowite, sporo prób i wyjazdów – podkreśla prof. Wilkiewicz. – Zapraszamy osoby z wrażliwością artystyczną do spróbowania swoich sił w naszym zespole.
Zdjęcia: Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona