POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


W hołdzie polskim bohaterom drugiej wojny światowej i w 74. rocznicę zakończenia działań wojennych 8 maja br. odbył się w Koszalinie piknik patriotyczny „Płomienie Zwycięstwa”. Gospodarzem II Koszalińskiego Spotkania z Historią, podobnie jak w roku ubiegłym, była Politechnika Koszalińska.
Poza uczelnią współorganizatorami wydarzenia byli: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, koszalińskie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Hufiec ZHP Ziemi Koszalińskiej i samorząd miejski Koszalina.
– Druga wojna światowa pochłonęła miliony ofiar, była najkrwawszym konfliktem, w którym zginęło wielu polskich żołnierzy, ale również wielu cywilów – przypomniał Wojciech Sokołowski z „Peruna”. – Pamięć o wszystkich przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Cieszę się, że w pikniku biorą udział dzieci, młodzi ludzie, którzy będą strażnikami wspomnień tych, którzy przeżyli piekło wojny i pamięci o tych, którzy zginęli.
– Politechnika Koszalińska często uczestniczy w spotkaniach o charakterze historycznym – przypomniał prof. Tadeusz Bohdal, rektor uczelni. – Uważam, że to nasz obowiązek i powinność wobec społeczeństwa. W ten sposób uczymy patriotyzmu, szacunku do postaci zasłużonych i postawy obywatelskiej.
W programie pikniku znalazły się między innymi prezentacje sprzętu wojskowego, pokazy grup rekonstrukcyjnych i wystawy historyczne, w tym mundurów i dokumentów. Osobna dotyczyła pierwszych lat po zakończeniu działań wojennych w Koszalinie. Atrakcje interaktywne przyciągnęły najmłodszych. Na zwiedzających czekała także tradycyjna żołnierska grochówka.
Kampus Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich ponownie okazał się doskonałym miejscem na organizację tego rodzaju wydarzenia. Na dziedzińcu przed budynkiem głównym można było obejrzeć sprzęt, natomiast w holu pokazy i prezentacje. Punktem kulminacyjnym o godz. 20.30 było symboliczne podpalenie rzeźby „Płonące ptaki” Władysława Hasiora na wzgórzu przy budynkach uczelni, któremu towarzyszyła prezentacja sylwetek polskich żołnierzy z okresu drugiej wojny światowej.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska