POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Politechnika Koszalińska od lat czyni starania, by stworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu studiów przez osoby niepełnosprawne. Niedawno uczelnia kupiła specjalny monitor umożliwiający pracę przy komputerze studentom z wadą wzroku.
Michał Rydzewski jest na I roku studiów magisterskich na kierunku Informatyka. To bardzo ambitny student, aktywnie działa w Kole Pasjonatów Elektroniki. Wraz z kolegami pracuje nad projektami informatycznymi, przygotowuje też specjalne układy elektroniczne. Teraz opracowują wyświetlacz okienny, czyli system sterujący oświetleniem budynku umożliwiającym przygotowanie animacji.
Pan Michał ma silną wadę wzroku. Niedowidzenie utrudnia mu udział w zajęciach. – W salach, w których odbywają się zajęcia przy komputerach spędzam co najmniej kilka godzin tygodniowo. Praca przy laptopie czy przy stacjonarnym komputerze ze standardowym monitorem jest dla mnie bardzo męcząca ze względu na mały rozmiar tekstu – przyznaje.
Dzięki wsparciu władz uczelni udało się niedawno kupić specjalny telewizor z dużym ekranem (65 cali), na którym student może oglądać opracowywane projekty w dużym powiększeniu. Telewizor jest zaopatrzony w stojak na kółkach, dzięki któremu można go przewozić z sali do sali. – Student może w ten sposób korzystać z monitora w różnych miejscach – przyznaje dr inż. Paweł Poczekajło, opiekun Koła Pasjonatów Elektroniki, dodając, że zakupiono także mniejszy telewizor (32 cale).
To jeden z przykładów wsparcia, jakiego Politechnika Koszalińska udziela studentom o specjalnych potrzebach. W bibliotece głównej przygotowano stanowiska komputerowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Uczelnia zadbała także o odpowiednie warunki do zakwaterowania studentów. Dom Studencki nr 4 przy ulicy Rejtana jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (zewnętrzna winda, przestronne korytarze i mieszkania umożliwiające poruszanie się osobom na wózkach).
Politechnika Koszalińska od lat podejmuje także inne starania o likwidację barier architektonicznych. Przygotowano podjazdy do budynków dydaktycznych, specjalnie przystosowano toalety. Większość budynków ma też nowoczesne windy z oznaczeniami na klawiszach w alfabecie Braille’a. Jeśli niepełnosprawność utrudnia studentom udział w zajęciach, jest możliwa indywidualna organizacja studiów. Niepełnosprawni mogą ponadto korzystać z pomocy asystentów dydaktycznych. Funkcję tę pełnią inni studenci (często koledzy z roku), którzy udzielają wsparcia w codziennych czynnościach związanych ze nauką: dotarciu na zajęcia, przygotowaniu notatek czy załatwianiu innych spraw dotyczących studiowania. Teraz korzystają z tego dwie studentki Politechniki Koszalińskiej.
- Jedna z nich - studentka Filologii Angielskiej – porusza się na wózku inwalidzkim. Pomaga jej asystent dydaktyczny. Ponadto kierowcy firmy taksówkarskiej codziennie zawożą ją na zajęciach w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego i przywożą potem do akademika – wyjaśnia Anna Paciocha, pełnomocnik rektora Politechniki Koszalińskiej ds. osób niepełnosprawnych. – Koszt przejazdów pokrywa uczelnia.
Politechnika Koszalińska zamierza objąć wsparciem także osoby o specjalnych potrzebach dydaktycznych. W najbliższych tygodniach uczelnia zorganizuje szkolenia i warsztaty dotyczące pracy z osobami ze spektrum autyzmu. – Coraz więcej osób ma zdiagnozowany autyzm – przyznaje Anna Paciocha. – Tymczasem wciąż ludzi z tym schorzeniem odbiera się jako niekulturalnych, aroganckich. Chcemy to zmienić.
W warsztatach będą mogli wziąć udział nie tylko pracownicy dydaktyczni, ale także inne osoby, które mają częsty kontakt ze studentami – osoby zatrudnione w dziekanatach czy w domach studenckich. Dowiedzą się jakich błędów unikać w kontaktach z osobami ze spektrum autyzmu i jak wspierać je w trudnych sytuacjach.
Szczegółowych informacji o formach wsparcia udziela Pełnomocnik Rektora ds. osób niepełnosprawnych:
mgr inż. Anna Paciocha
Dział Studencki Politechniki Koszalińskiej
ul. Śniadeckich 2, 75-453 Koszalin, pok. 602 A tel. (94) 34 78 602,
adres e-mail: anna.paciocha@tu.koszalin.pl
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska