POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


52 studentów Politechniki Koszalińskiej zadeklarowało chęć udziału w dobrowolnym szkoleniu wojskowym w ramach Legii Akademickiej. W czwartek (4 kwietnia br.) uroczyście zainaugurowano szkolenie.
To druga edycja Legii Akademickiej. Ubiegłoroczna spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów. W tym roku szkolenie także będzie się składać z części teoretycznej i przeszkolenia praktycznego. Pierwsza część odbędzie się podczas dwóch najbliższych weekendów. W planie są m.in. zajęcia dotyczące ceremoniału i tradycji wojskowej, które zostaną przeprowadzone w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Część praktyczna zostanie zorganizowana w czasie wakacji w wytypowanych jednostkach wojskowych.
Jesteśmy z was dumni, bo chcecie się przeszkolić, by – oby nie było to konieczne - stanąć w obronie ojczyzny – mówił podczas inauguracji rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal.
Wśród uczestników są zarówno mężczyźni jak i kobiety. – Interesuję się służbami mundurowymi, dlatego zgłosiłam się na to szkolenie – tłumaczy Paula Drohomirecka, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie. – Chciałabym swoją zawodową przyszłość związać z wojskiem.
Adam Pawlik, student II roku studiów pierwszego stopnia na kierunku Informatyka wyjaśnia, że Legia Akademicka daje szansę zwiększenia wiedzy. – Przyszedłem bo jestem ciekaw, jak jest w wojsku. A jeśli mi się spodoba, to będę starał się o pracę w armii.
Kapitan Jacek Wierczuk z Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie przypomniał, że szkolenie praktyczne zostanie przeprowadzone w dwóch turach. Pierwsza rozpocznie się na początku lipca: najpierw intensywny 21-dniowy kurs na szeregowca, który zakończy się przysięgą wojskową, potem kurs na stopień kaprala rezerwy. Druga tura rozpocznie się w połowie sierpnia i potrwa do końca września. Studenci opanują podstawy wiedzy żołnierskiej. Chodzi o znajomość regulaminów, szkolenie z przepisów prawa, szkolenie strzeleckie i taktyczne. Kapitan Wierczuk zapewnił, że miejsc wystarczy dla wszystkich, bo na przyjęcie studentów będą przygotowane ośrodki szkolenia sił zbrojnych i wytypowane jednostki wojskowe.
Większość studentów Politechniki Koszalińskiej trafi do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Kapitan Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum przyznał, że zajęcia praktyczne będą intensywne. - Służby wojskowe są obarczone różnymi mitami. Będziecie w stanie sami zweryfikować te opinie – tłumaczył. - Koszary wojskowe to nie Hilton, ale będziecie chodzili najedzeni i będziecie żyć w przyzwoitych warunkach socjalnych.
Dodał, że studenci szkolący się w ramach Legii Akademickiej powinni być przygotowani na duży wysiłek fizyczny. – Pobudka, musztra, ćwiczenia strzeleckie. Wierzę, że dacie sobie z tym radę – zapewnił.
Zdjęcia: Adam Pawlikowski/Politechnika Koszalińska