powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Laureaci 10. Konkursu Wiedzy z Finansów i Rachunkowości (21.03.2019 r.)

36 uczniów z 12 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w finale 10. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Finansów i Rachunkowości, który 20 marca br. odbył się w auli kampusu uczelni przy ulicy Kwiatkowskiego.

Organizatorami konkursu są: Katedra Finansów i Zakład Rachunkowości Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE) i koszaliński oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Wsparcia organizacyjnego udzieliły: Studenckie Koło Naukowe Finansów Poltech Koszalin oraz Koło Naukowe Rachunkowości Rachmistrz WNE.

Ten konkurs jest dla uczniów szansą sprawdzenia umiejętności – podkreśla prof. Danuta Zawadzka, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej. – Podziwiam zaangażowanie nauczycieli, którzy przygotowują do niego młodzież. Wśród opiekunów są tacy, którzy parokrotnie doprowadzali swoich wychowanków na podium.

Do finału zakwalifikowali się uczniowie szkół ekonomicznych z kilku miast Pomorza (Słupsk, Sławno, Koszalin, Nowogard, Bytów, Gryfice). Każda szkoła na podstawie wcześniej przeprowadzonych sprawdzianów wyłoniła do tego etapu trzech najlepszych uczestników.

W finale uczniowie mieli do rozwiązania test i zadania z zakresu wiedzy o finansach i rachunkowości. Oto pierwsza piątka laureatów: Michał Maczyszyn (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach), Alicja Leyk (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach), Maciej Lis (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach), Mateusz Szymański (Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie) i Klaudia Brodaczewska (Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

Sądziłem, że popełniłem wiele błędów – mówił Michał Maczyszyn po odebraniu nagrody. – Najtrudniejsze okazało się przypomnienie sobie wiedzy z poprzednich lat nauki. Okazało się, że byłem lepiej przygotowany niż sądziłem.

Konkursowi towarzyszył wykład dla uczniów i nauczycieli pod tytułem „Problemy w rachunkowości projektów unijnych – ewidencja, sprawozdawczość i podatki” autorstwa doktora Krzysztofa Dziadka z Zakładu Rachunkowości WNE.

Konkurs jest także okazją do prezentacji oferty kształcenia wydziału – stwierdził prof. Jerzy Korczak, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, który przedstawił uczniom propozycje kierunków. – Liczymy, że wśród uczestników są nasi przyszli studenci. Wszystkich zapraszamy do nas na studia.

Z bilansu 10 dotychczasowych edycji konkursu (2009-2010), przedstawionego przez prof. Danutę Zawadzką, wynika, że każdego roku bierze w nim udział podobna liczba uczestników i szkół (30-40 uczniów z 11-13 szkół). Konkurs obejmuje swoim zasięgiem północny region Polski.

Cieszy nas, że wzrosła liczba uczestników – przyznał dr Rafał Rosiński z Wydziału Nauk Ekonomicznych, koordynator konkursu. – Dla wielu młodych osób to pierwszy poważny sprawdzian wiedzy, ale też przymiarka, czy finansami i rachunkowością chcą zajmować się w przyszłości, już zawodowo.

Jak dotąd pięciokrotnie na podium stawali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Cztery razy zwycięzcami byli reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie, a trzykrotnie – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach i Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

powrót