powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Dzień Otwarty na Politechnice Koszalińskiej (8.03.2019 r.)

Za nami Dzień Otwarty na Politechnice Koszalińskiej. Dla wielu młodych ludzi była to dobra okazja, by poznać ofertę edukacyjną uczelni i dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać jej studentem.

Na Dzień Otwarty (7 marca br.) zaplanowano szereg prezentacji, warsztatów i spotkań dla osób zainteresowanych studiowaniem na Politechnice Koszalińskiej.

Warto wspomnieć, że w 2019 roku uczelnia rekrutować będzie na 25 kierunków. Obok klasycznych kierunków technicznych młodzi ludzie będą mogli się zdecydować na studia ekonomiczne, humanistyczne i artystyczne.

- Zachęcam do zadawania pytań, oglądania naszych pracowni i laboratoriów – mówił podczas inauguracji Dnia Otwartego rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal. – A w październiku widzimy się na wykładach.

Duża grupa przyszłych maturzystów uczestniczyła w spotkaniu z ekspertem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Ekspert opowiedział o najczęściej popełnianych błędach na maturze z matematyki i o tym, jak skutecznie przygotować się do egzaminu z tego przedmiotu. Młodzi ludzie mogli też skorzystać z porad doradców zawodowych z koszalińskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Konsultanci pomagali sprawdzić kompetencje, predyspozycje i umiejętności uczniów. Uczniowie zwiedzali pracownie, uczestniczyli w warsztatach i pokazach. Była też okazja do rozmowy z wykładowcami i ze studentami.

Dodatkową atrakcją była gra interaktywna, w której brali udział uczestnicy Dnia Otwartego. Na stanowiskach reprezentujących kierunki studiów zdobywali zaliczenia do symbolicznego indeksu, by po uzyskaniu minimum 10 wpisów otrzymać zaliczenie końcowe, upominek i indeks na pamiątkę.

Ciekawe prezentacje z myślą o kandydatach na studia przygotował Wydział Elektroniki i Informatyki. Tu można było m.in. wziąć udział w eksperymentach ze światłem, dowiedzieć się jak działają systemy alarmowe i poznać działanie kamery termowizyjnej. Swoje podwoje otworzyły też laboratoria Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Zwiedzali je m.in. młodzi ludzie z Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie.

Wydział Mechaniczny wprowadzał kandydatów na studia m.in. w tajniki energii odnawialnej.

W Centrum Druku 3D na Wydziale Technologii i Edukacji można było zobaczyć jak tworzy się przestrzenne przedmioty za pomocą drukarki 3D. Chętni mogli wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i sprawdzić jak działa skaningowy mikroskop elektronowy powszechnie wykorzystywany w biologii, medycynie, materiałoznawstwie i chemii.

Interesujące prelekcje przygotował Wydział Humanistyczny. Uczniowie, którzy interesują się sytuacją międzynarodową dowiedzieli się, jakie korzyści i koszty przynoszą gospodarce światowej procesy integracyjne. Był też wykład tylko dla dorosłych: „Erotyzm w reklamie”.

Swoje pracownie udostępnił Instytut Wzornictwa. Tu młodzież ze słupskiego Liceum Plastycznego im. Stanisława Witkiewicza uczestniczyła w warsztatach architektonicznych i w zajęciach w pracowni projektowania mebli. Była też prezentacja techniki fusingu – zgrzewania i kształtowania szkła płaskiego. Każdy uczeń mógł tą metodą wymodelować z szyby niewielką szklaną płytkę.

Wielu uczestników Dnia Otwartego – m.in. uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Staszica w Bytowie – skorzystało ze specjalnej oferty Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Młodzież zwiedziła siedzibę Wydziału przy ul. Kwiatkowskiego 6 e i wysłuchała wykładu o inteligentnej logistyce (Smart Logistics) i jej wkładzie w rozwój Gospodarki 4.0. Powodzeniem cieszyła się gra interaktywna „Chłopska szkoła biznesu” przygotowana przez urząd pracy i zaproponowana specjalnie z myślą o tych uczniach, którzy rozważają podjęcie studiów ekonomicznych.

Żaneta Urbanowicz, uczennica Technikum Ekonomiczno-Usługowego w Bytowie zwiedziła zarówno siedzibę Wydziału Nauk Ekonomicznych przy ulic Kwiatkowskiego jak i kampus przy ulicy Śniadeckich. – Atmosfera jest fajna a i oferta studiów ciekawa – podkreśla. – Wciąż zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Może to będzie kierunek ekonomiczny, a może filologia? Jeszcze nie wiem. Zdjęcia: Adam Paczkowski, dr Monika Madej/ Politechnika Koszalińska

 

Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal i prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Królikowski

Stanowisko, w którym można było otrzymać nagrodą za udział w grze interaktywnej.

Praca z mapą - stanowisko prezentujące kierunek Logistyka.

Uczestnicy prelekcji dotyczącej przygotowania do matury z matematyki.

Warsztaty w pracowni mebla w Instytucie Wzornictwa.

Zdjęcia: Adam Paczkowski, dr Monika Madej/Politechnika Koszalińska

powrót