POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Za nami Dzień Otwarty na Politechnice Koszalińskiej. Dla wielu młodych ludzi była to dobra okazja, by poznać ofertę edukacyjną uczelni i dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, by zostać jej studentem.
Na Dzień Otwarty (7 marca br.) zaplanowano szereg prezentacji, warsztatów i spotkań dla osób zainteresowanych studiowaniem na Politechnice Koszalińskiej.
Warto wspomnieć, że w 2019 roku uczelnia rekrutować będzie na 25 kierunków. Obok klasycznych kierunków technicznych młodzi ludzie będą mogli się zdecydować na studia ekonomiczne, humanistyczne i artystyczne.
- Zachęcam do zadawania pytań, oglądania naszych pracowni i laboratoriów – mówił podczas inauguracji Dnia Otwartego rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal. – A w październiku widzimy się na wykładach.
Duża grupa przyszłych maturzystów uczestniczyła w spotkaniu z ekspertem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. Ekspert opowiedział o najczęściej popełnianych błędach na maturze z matematyki i o tym, jak skutecznie przygotować się do egzaminu z tego przedmiotu. Młodzi ludzie mogli też skorzystać z porad doradców zawodowych z koszalińskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Konsultanci pomagali sprawdzić kompetencje, predyspozycje i umiejętności uczniów. Uczniowie zwiedzali pracownie, uczestniczyli w warsztatach i pokazach. Była też okazja do rozmowy z wykładowcami i ze studentami.
Dodatkową atrakcją była gra interaktywna, w której brali udział uczestnicy Dnia Otwartego. Na stanowiskach reprezentujących kierunki studiów zdobywali zaliczenia do symbolicznego indeksu, by po uzyskaniu minimum 10 wpisów otrzymać zaliczenie końcowe, upominek i indeks na pamiątkę.
Ciekawe prezentacje z myślą o kandydatach na studia przygotował Wydział Elektroniki i Informatyki. Tu można było m.in. wziąć udział w eksperymentach ze światłem, dowiedzieć się jak działają systemy alarmowe i poznać działanie kamery termowizyjnej. Swoje podwoje otworzyły też laboratoria Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Zwiedzali je m.in. młodzi ludzie z Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie.
Wydział Mechaniczny wprowadzał kandydatów na studia m.in. w tajniki energii odnawialnej.
W Centrum Druku 3D na Wydziale Technologii i Edukacji można było zobaczyć jak tworzy się przestrzenne przedmioty za pomocą drukarki 3D. Chętni mogli wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i sprawdzić jak działa skaningowy mikroskop elektronowy powszechnie wykorzystywany w biologii, medycynie, materiałoznawstwie i chemii.
Interesujące prelekcje przygotował Wydział Humanistyczny. Uczniowie, którzy interesują się sytuacją międzynarodową dowiedzieli się, jakie korzyści i koszty przynoszą gospodarce światowej procesy integracyjne. Był też wykład tylko dla dorosłych: „Erotyzm w reklamie”.
Swoje pracownie udostępnił Instytut Wzornictwa. Tu młodzież ze słupskiego Liceum Plastycznego im. Stanisława Witkiewicza uczestniczyła w warsztatach architektonicznych i w zajęciach w pracowni projektowania mebli. Była też prezentacja techniki fusingu – zgrzewania i kształtowania szkła płaskiego. Każdy uczeń mógł tą metodą wymodelować z szyby niewielką szklaną płytkę.
Wielu uczestników Dnia Otwartego – m.in. uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Staszica w Bytowie – skorzystało ze specjalnej oferty Wydziału Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Młodzież zwiedziła siedzibę Wydziału przy ul. Kwiatkowskiego 6 e i wysłuchała wykładu o inteligentnej logistyce (Smart Logistics) i jej wkładzie w rozwój Gospodarki 4.0. Powodzeniem cieszyła się gra interaktywna „Chłopska szkoła biznesu” przygotowana przez urząd pracy i zaproponowana specjalnie z myślą o tych uczniach, którzy rozważają podjęcie studiów ekonomicznych.
Żaneta Urbanowicz, uczennica Technikum Ekonomiczno-Usługowego w Bytowie zwiedziła zarówno siedzibę Wydziału Nauk Ekonomicznych przy ulic Kwiatkowskiego jak i kampus przy ulicy Śniadeckich. – Atmosfera jest fajna a i oferta studiów ciekawa – podkreśla. – Wciąż zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. Może to będzie kierunek ekonomiczny, a może filologia? Jeszcze nie wiem. Zdjęcia: Adam Paczkowski, dr Monika Madej/ Politechnika Koszalińska
Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal i prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Królikowski
Stanowisko, w którym można było otrzymać nagrodą za udział w grze interaktywnej.
Praca z mapą - stanowisko prezentujące kierunek Logistyka.
Uczestnicy prelekcji dotyczącej przygotowania do matury z matematyki.
Warsztaty w pracowni mebla w Instytucie Wzornictwa.
Zdjęcia: Adam Paczkowski, dr Monika Madej/Politechnika Koszalińska