POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Do końca lutego można oddawać głosy na najlepsze artystyczno-projektowe prace dyplomowe, które znalazły się w zestawieniu „Dyplomy FNC 2018”. Wśród 81 nominowanych jest aż 5 prac absolwentów Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Zestawienie powstało już po raz szósty. Przygotował je portal „Font nie czcionka!”, który promuje młodych polskich twórców, ale też identyfikuje trendy panujące m.in. w branży projektowej.W rankingu mogły się znaleźć prace dyplomowe absolwentów uczelni artystyczno-projektowych obronione w roku akademickim 2017/2018. Organizatorzy podkreślają, że napłynęło dużo zgłoszeń. Wyłoniono 81 najlepszych – zdaniem komisji – prac dyplomowych, które pogrupowano w 8 kategoriach. Silną reprezentację (5 dyplomów) ma nasza uczelnia. Miarą sukcesu Politechniki Koszalińskiej niech będzie także fakt, że wśród trzech dyplomów w kategorii moda, dwa są autorstwa absolwentów naszego Instytutu Wzornictwa.
- Cieszymy się ogromnie, bo konkurencja jest niemała. Prace naszych absolwentów musiały przecież rywalizować z dyplomami, który powstały w wielu różnych szkołach artystycznych – przyznaje prof. Alina Adamczak, wicedyrektor Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
Wśród nominowanych znalazła się powstała pod jej kierunkiem praca dyplomowa Marii Magdaleny Bartoszuk „Wizualne i estetyczne wartości struktury materii w przestrzeni ubioru”. To kolekcja ubiorów nawiązujących formą do powojennej mody kobiecej. Projekt oddaje hołd zaradności kobiet. „W projekcie został wykorzystany każdy materiał co do najmniejszego skrawka, co stanowi również nawiązanie do lat powojennych” – opisuje swoją pracę autorka, która – dodajmy – została nagrodzona podczas ubiegłorocznego pokazu mody towarzyszącego obchodom 50-lecia uczeni. Dziś jest projektantką w jednej z czołowych polskich firm obuwniczych.
W rankingu znalazła się także praca jej koleżanki z instytutu Klaudii Jadczak „Obiekty unikatowe. Inspiracje wybraną kulturą”. To kolekcja ubrań o nazwie Muke powstała z inspiracji kulturą mongolską (promotor dr Anna Szklińska).
Sara Olszewska zaprojektowała z kolei podręcznik do nauki plastyki do klasy czwartej. - Zauważyłyśmy, że istniejące na rynku zeszyty do ćwiczeń nie zagrzewają do współpracy, ani nie dbają o mowę niewerbalną, a co gorsza nie stymulują odpowiednio poczucia estetyki - co jest bardzo ważne w rozwoju młodego człowieka – tłumaczy dr Alina Ostach-Robakowska, promotorka tej pracy. – Postanowiłyśmy to przełamać. Sara wykonała własne badania i analizy na terenie całego kraju. Przeprowadziła warsztaty z dziećmi z koszalińskich szkół, co pozwoliło ustalić czym interesują się uczniowie, jakie mają oczekiwania.
Dzięki temu powstał projekt podręcznika do ćwiczeń, który – jak podkreśla autorka – ma nie tylko wyjaśniać czym jest plastyka, ale przede wszystkim intrygować, zachęcać do współpracy. Warto wspomnieć, że Sara Olszewska we współpracy ze znanymi polskimi wydawnictwami przygotowuje ilustracje książek dla dzieci.
W rankingu znalazły się jeszcze dwa dyplomy. „Projekt oświetlenia z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów” to praca dyplomowa Izabeli Monkiewicz (promotor dr Przemysław Jan Majchrzak).
„Zwłoki Janusza. Co dzieje się z ciałem po śmierci?” – taki intrygujący tytuł nosi projekt Pawła Duszyńskiego (promotor prof. Monika Zawierowska-Łozińska). „Książka ma za zadanie w przystępny sposób pokazać nieprzystępne losy ludzkiego ciała – począwszy od umierania, skończywszy na rozkładzie w trumnie – po drodze podając czytelnikowi przeróżne ciekawostki związane z tym złożonym i długotrwałym procesem” – wyjaśnia Paweł Duszyński.
Do końca lutego swoje głosy na nominowane prace mogą oddawać internauci. Głosowanie pozwoli wyłonić 10 najciekawszych prac dyplomowych, które w wersji elektronicznej zostaną umieszczone na stronie portalu „Font nie czcionka!”.
Zachęcamy do oddawania głosów na naszych absolwentów.