powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Książka o losach alianckich jeńców wojennych Stalagu Luft IV (8.02.2019 r.)

 „Obóz dla jeńców alianckich Stalag Luft IV w Tychowie (1944-1945). Studia, relacje, upamiętnienia” to nowe wydawnictwo, które ukazało się nakładem Politechniki Koszalińskiej. Promocja zbiorowej publikacji, przygotowanej pod redakcją Pawła Michalaka i Michała Polaka, odbyła się 7 lutego br. w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Paweł Michalak był działaczem opozycji solidarnościowej, politykiem i przedsiębiorcą oraz senatorem VI kadencji. Słynie z rozległych zainteresowań historycznych. Z wykształcenia inżynier, w 1972 roku ukończył studia mechaniczne w Wyższej Szkole Inżynierskiej (dzisiaj: Politechnika Koszalińska). Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora koszalińskiej delegatury zachodniopomorskiej Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie.

Prof. Michał Polak jest historykiem, dziekanem Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na emigracyjnej myśli ekonomicznej 1939-1989, logistyce wojskowej II wojny światowej, dziejach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz na społeczno-gospodarczej problematyce współczesnej Europy. Autor lub współautor kilkunastu książek i około 100 innych publikacji.

Przygotowana pod ich redakcją publikacja dotyczy Stalagu Luft IV Gross Tychow. To niemiecki obóz jeniecki dla zestrzelonych lotników alianckich, założony w kwietniu 1944 roku w lesie (2,5 kilometra od Podborska) pod Tychowem. Ogółem przebywało w nim około ośmiu tysięcy jeńców wojennych. Przez wiele powojennych lat jego historia pozostawała nieznana.

W promocji publikacji wzięli udział między innymi: członkowie komitetu redakcyjnego, autorzy tekstów zawartych w publikacji, władze uczelni na czele z prof. Tadeuszem Bohdalem, rektorem Politechniki Koszalińskiej, dowódcy i przedstawiciele jednostek koszalińskiego garnizonu wraz z kombatantami, przedstawiciele samorządu Tychowa oraz koszalinianie zainteresowani historią regionu. Spotkanie poprowadził dr Wojciech Grobelski, czasowo pełniący obowiązki kierownika Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

Po promocji odbył się finisaż wystawy „Losy alianckich jeńców wojennych Stalagu Luft IV Gross Tychow”, prezentowanej w murach placówki od kwietnia 2018 roku.

 

Zdjęcia: Paweł Bułło/Politechnika Koszalińska

powrót