POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Na wieczornicę historyczną poświęconą 210. rocznicy szarży pod Somosierrą zaprasza w piątek (25 stycznia 2019 r.) Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej.
Przeprowadzona 210 lat temu - 30 listopadzie 1808 roku - przez trzeci szwadron 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej szarża na przełęcz Somossiera zakończyła się historycznym sukcesem. Polscy szwoleżerowie zdobyli wąwóz, torując armii Napoleona drogę na Madryt i umożliwiając kontynuację kampanii hiszpańskiej.
Miłośnicy historii w najbliższy piątek podyskutują o tym wydarzeniu i jego konsekwencjach. Wprowadzenia do dyskusji dokona rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Tadeusz Bohdal.
Wydarzenia związane z bitwą pod Somosierrą przybliży Krzysztof Zgrzebnicki (temat wystąpienia: „Somosierra - szarża wszech czasów. Legenda i prawda w dwa wieku po bitwie”). Opowie także o tym, jak szarża była upamiętniana w malarstwie i literaturze.
„Barwa i broń szwoleżerów. Tradycja, piękno, aspekty praktyczne” – to temat wystąpienia historyka i kolekcjonera Ireneusza Piecyka. Spotkanie podsumuje dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Michał Polak.
W trakcie wieczornicy odbędzie się prezentacja modeli żołnierzy z czasów napoleońskich ze zbiorów Ireneusza Piecyka. Obejrzeć będzie można także mundury będące własnością Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Perun” z Koszalina i pamiątki szwoleżerskie Krzysztofa Zgrzebnickiego.
Spotkanie odbędzie się w budynku uczelni przy ulicy Kwiatkowskiego 6 E w Koszalinie, blok B, sala 10 A (parter).