POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


Oficerowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), 15 stycznia br., przeprowadzili szkolenie, w którym wzięli udział głównie studenci ostatnich lat studiów inżynierskich i licencjackich oraz wszystkich lat studiów magisterskich. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele akademiccy i przedstawiciele gospodarza, czyli Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.
Funkcjonariusze ABW mówili między innymi o rodzajach polskich służb specjalnych, ich zadaniach i metodach pracy, wymaganiach stawianych kandydatom do służby i o wybranych zagadnieniach profilaktyki kontrwywiadowczej i antyterrorystycznej. Podkreślili znaczenie sprawnego funkcjonowania służb specjalnych zwłaszcza w kontekście międzynarodowych zagrożeń i umów międzypaństwowych. Po części teoretycznej, uczestnicy spotkania mogli zadawać pytania.
ABW jest służbą cywilną, podległą premierowi i kontrolowaną przez Sejm RP. Powstała w 2002 roku, po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa (UOP). W miejsce UOP utworzone zostały dwie agencje: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu. Do zadań agencji należy między innymi: rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie zagrożeń bezpieczeństwa państwa, wykrywanie szpiegostwa, terroryzmu, naruszenia tajemnicy państwowej i innych przestępstw godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska